Domača stran Domača stran

Opdivo
nivolumab


Navodilo za uporabo


OPDIVO 10 mg/ml koncentrat za raztopino za infundiranje

nivolumab


Pred začetkom uporabe zdravila natančno preberite navodilo, ker vsebuje za vas pomembne podatke!


Kaj vsebuje navodilo


  1. Kaj je zdravilo OPDIVO in za kaj ga uporabljamo

  2. Kaj morate vedeti, preden boste uporabili zdravilo OPDIVO

  3. Kako uporabljati zdravilo OPDIVO

  4. Možni neželeni učinki

  5. Shranjevanje zdravila OPDIVO

  6. Vsebina pakiranja in dodatne informacije


  1. Kaj je zdravilo OPDIVO in za kaj ga uporabljamo


    Zdravilo OPDIVO uporabljamo za zdravljenje:

    • napredovalega melanoma (vrsta kožnega raka) pri odraslih

    • melanoma po popolni kirurški odstranitvi pri odraslih (zdravljenje po kirurškem posegu imenujemo adjuvantno zdravljenje)

    • napredovalega nedrobnoceličnega pljučnega raka (vrsta pljučnega raka) pri odraslih

    • malignega mezotelioma plevre (vrsta raka, ki prizadene poprsnico, serozno mreno, ki pokriva površino pljuč) pri odraslih

    • napredovalega karcinoma ledvičnih celic (napredovalega ledvičnega raka) pri odraslih

    • klasičnega Hodgkinovega limfoma, ki se je ponovil ali se ni odzval na predhodno zdravljenje, vključno z avtologno presaditvijo matičnih celic (presaditev telesu lastnih krvotvornih celic) pri odraslih

    • napredovalega raka glave in vratu pri odraslih

    • napredovalega urotelijskega karcinoma (raka sečnega mehurja in sečil) pri odraslih

    • urotelijskega karcinoma po popolni kirurški odstranitvi pri odraslih

    • napredovalega kolorektalnega raka (raka debelega črevesa ali danke) pri odraslih

    • napredovalega raka požiralnika pri odraslih

    • raka požiralnika ali ezofagogastričnega stika z ostankom bolezni po kemoradioterapiji in kirurškem posegu pri odraslih

    • napredovalega adenokarcinoma želodca, ezofagogastričnega stika ali požiralnika (raka želodca ali požiralnika) pri odraslih.


      Učinkovina zdravila OPDIVO je nivolumab. Nivolumab je monoklonsko protitelo, vrsta beljakovine, ki prepozna in se pritrdi na posebno ciljno mesto v telesu.


      Nivolumab se pritrdi na ciljno beljakovino, imenovano receptor za programirano celično smrt-1

      (PD-1), ki lahko zavre aktivnost celic T (vrsta belih krvnih celic, ki so sestavni del imunskega sistema, naravne obrambe telesa). Nivolumab s pritrditvijo na PD-1 zavre njegovo delovanje in prepreči, da bi le-ta zavrl delovanje celic T. Na ta način pomaga povečati njihovo aktivnost proti melanomskim, pljučnim, ledvičnim ali limfatičnim rakavim celicam, rakavim celicam glave in vratu, rakavim celicam sečnega mehurja, debelega črevesa, danke, želodca, požiralnika ali ezofagogastričnega stika.

      Zdravilo OPDIVO se lahko uporablja v kombinaciji z drugimi zdravili za zdravljenje raka. Pomembno je, da preberete tudi navodila za uporabo teh zdravil. Če imate o uporabi teh zdravil kakršno koli vprašanje, se posvetujte z zdravnikom.


  2. Kaj morate vedeti, preden boste uporabili zdravilo OPDIVO Zdravila OPDIVO ne smete prejeti

    • če ste alergični na nivolumab ali katero koli sestavino tega zdravila (navedeno v poglavju 6 “Vsebina pakiranja in dodatne informacije”). Če ste negotovi, se posvetujte z zdravnikom.


      Opozorila in previdnostni ukrepi

      Pred začetkom uporabe zdravila OPDIVO se posvetujte z zdravnikom. Zdravilo lahko povzroči:

    • težave s srcem, kot so spremembe ritma ali hitrosti utripanja srca ali nenormalen srčni ritem.

    • težave s pljuči, kot so težave z dihanjem ali kašelj. To so lahko znaki vnetja pljuč (pljučnica ali bolezen pljučnega intersticija).

    • drisko (vodeno, kašasto ali mehko blato) ali kateri koli simptom vnetja črevesa (kolitis), kot so

      bolečina v trebuhu in sluz ali kri v blatu.

    • vnetje jeter (hepatitis). Znaki in simptomi hepatitisa lahko vključujejo nenormalne izvide preiskav delovanja jeter, rumeno obarvanje oči ali kože (zlatenica), bolečino v desnem predelu trebuha ali utrujenost.

    • vnetje ali težave z ledvicami. Znaki in simptomi lahko vključujejo nenormalne izvide preiskav

      delovanja ledvic ali zmanjšanje volumna izločenega seča.

    • težave z žlezami, ki izločajo hormone (vključno s hipofizo, ščitnico, obščitnično žlezo in nadledvičnimi žlezami). Težave lahko vplivajo na delovanje teh žlez. Znaki in simptomi okvare delovanja teh žlez lahko vključujejo izčrpanost (ekstremno utrujenost), spremembe telesne mase ali glavobol, znižane ravni kalcija v krvi in motnje vida.

    • sladkorno bolezen, vključno z resnim, včasih smrtno nevarnim stanjem zaradi kopičenja kisline v krvi zaradi sladkorne bolezni (diabetična ketoacidoza). Simptomi lahko vključujejo

      neobičajno močan občutek lakote ali žeje, pogostejšo potrebo po izpraznjevanju sečnega

      mehurja, zmanjšanje telesne mase, utrujenost ali težave z jasnim razmišljanjem, sladek ali sadni zadah v izdihanem zraku, sladek ali kovinski priokus v ustih, spremembo vonja seča ali znoja, siljenje na bruhanje ali bruhanje, bolečino v trebuhu in globoko ali hitro dihanje.

    • vnetje kože, ki lahko napreduje do hude kožne reakcije (znane kot toksična epidermalna

      nekroliza in Stevens-Johnsonov sindrom). Znaki in simptomi hude kožne reakcije lahko vključujejo izpuščaj, srbenje in luščenje kože (lahko s smrtnim izidom).

    • vnetje mišic, kot so miokarditis (vnetje srčne mišice), miozitis (vnetje mišic) in rabdomioliza (okorelost mišic in sklepov, mišični krč). Znaki in simptomi lahko vključujejo bolečino v mišicah, okorelost, oslabelost, bolečino v prsnem košu ali hudo utrujenost.

    • zavrnitev presadka čvrstega organa.

    • bolezen presadka proti gostitelju.

    • hemofagocitno limfohistiocitozo. Redka bolezen, pri kateri imunski sistem izdeluje preveč sicer normalnih celic, ki se borijo proti okužbam in se imenujejo histiociti in limfociti. Simptomi lahko vključujejo povečana jetra in/ali vranico, kožni izpuščaj, povečanje bezgavk, težave z dihanjem, nagnjenost k podplutbam, anomalije ledvic in težave s srcem.


      Če opazite katerega koli od teh znakov ali simptomov ali če znaki ali simptomi postajajo hujši, o tem nemudoma obvestite zdravnika. Simptomov ne poskušajte zdraviti sami z drugimi zdravili. Zdravnik vam lahko:

    • predpiše uporabo drugih zdravil, da prepreči zaplete in ublaži simptome,

    • zadrži naslednji odmerek zdravila OPDIVO,

    • ali zdravljenje z zdravilom OPDIVO ukine.

      Ti znaki in simptomi so včasih zakasneli in se lahko pojavijo šele več tednov ali mesecev po prejemu zadnjega odmerka zdravila. Pred uvedbo zdravljenja bo zdravnik preveril vaše splošno zdravstveno stanje, med zdravljenjem pa opravljal krvne preiskave.

      Preden boste prvič prejeli zdravilo OPDIVO se posvetujte z zdravnikom ali medicinsko sestro:

    • če imate avtoimunsko bolezen (stanje, pri katerem telo napada svoje lastne celice);

    • če imate melanom očesa;

    • če ste se predhodno zdravili z ipilimumabom, drugim zdravilom za zdravljenje melanoma, in so se pojavili resni neželeni učinki tega zdravila;

    • če vam je zdravnik povedal, da se je rak razširil v možgane;

    • če ste kdaj imeli vnetje pljuč;

    • če se zdravite z zdravili, ki zavirajo imunski sistem.


      Zapleti po presaditvi matičnih celic z uporabo darovalčevih matičnih celic (alogenska presaditev) po zdravljenju z zdravilom OPDIVO. Ti zapleti so lahko hudi in se lahko končajo s smrtjo. V primeru alogenske presaditve matičnih celic vas bo zdravnik nadziral glede znakov morebitnih zapletov.


      Otroci in mladostniki

      Zdravila OPDIVO se ne sme uporabljati pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 18 let.


      Druga zdravila in zdravilo OPDIVO

      Preden boste prvič prejeli zdravilo OPDIVO, obvestite zdravnika, če jemljete katero koli zdravilo, ki zavira imunski sistem, kot so kortikosteroidi. Ta zdravila lahko vplivajo na učinek zdravila OPDIVO. Med zdravljenjem z zdravilom OPDIVO pa vam zdravnik lahko predpiše zdravljenje s kortikosteroidi za ublažitev katerega koli možnega neželenega učinka, ki se lahko pojavi med zdravljenjem. Takšno zdravljenje ne vpliva na učinek zdravila OPDIVO.

      Obvestite zdravnika, če jemljete ali ste pred kratkim jemali katero koli drugo zdravilo. Med

      zdravljenjem ne jemljite nobenega drugega zdravila, ne da bi se o tem najprej posvetovali z zdravnikom.


      Nosečnost in dojenje

      Obvestite zdravnika, če ste noseči, menite, da bi lahko bili noseči, načrtujete zanositev ali dojite.


      Med nosečnostjo zdravila OPDIVO ne smete uporabljati, razen na izrecno priporočilo zdravnika. Učinki zdravila OPDIVO pri nosečnicah niso znani, vendar pa obstaja možnost, da učinkovina nivolumab škoduje nerojenemu otroku.

    • Če ste v rodni dobi, morate med zdravljenjem z zdravilom OPDIVO in še vsaj 5 mesecev po

      prejemu zadnjega odmerka zdravila OPDIVO uporabljati učinkovito obliko kontracepcije.

    • Če med zdravljenjem z zdravilom OPDIVO zanosite, o tem obvestite zdravnika.


      Ni znano, če se zdravilo OPDIVO izloča v materino mleko. Tveganja za dojenega otroka ni mogoče izključiti. O dojenju med ali po zdravljenju z zdravilom OPDIVO se posvetujte z zdravnikom.


      Vpliv na sposobnost upravljanja vozil in strojev

      Zdravilo OPDIVO, samo ali v kombinaciji z ipilimumabom, ima lahko blag vpliv na sposobnost vožnje in upravljanja strojev, vendar pa morate biti vseeno pozorni, da zdravilo OPDIVO pri vas nima negativnih vplivov na tovrstne aktivnosti.


      Zdravilo OPDIVO vsebuje natrij

      Če ste na dieti z nadzorovanim vnosom natrija (soli), o tem pred prvim prejemom zdravila OPDIVO obvestite zdravnika. To zdravilo vsebuje 2,5 mg natrija (glavne sestavine kuhinjske soli) na en ml koncentrata. Zdravilo OPDIVO vsebuje 10 mg natrija na 4-ml vialo, 25 mg natrija na 10-ml vialo, 30 mg natrija na 12-ml vialo oziroma 60 mg natrija na 24-ml vialo, kar je enako 0,5 %, 1,25 %, 1,5 % oziroma 3 % priporočenega največjega dnevnega vnosa natrija s hrano za odrasle osebe.


      Ključne informacije iz tega navodila za uporabo lahko najdete tudi na opozorilni kartici za bolnika, ki vam jo je dal zdravnik. Pomembno je, da imate opozorilno kartico za bolnika vedno pri sebi in jo pokažete partnerju ali osebam, ki skrbijo za vas.

  3. Kako uporabljati zdravilo OPDIVO


    Odmerek zdravila OPDIVO

    Pri uporabi zdravila OPDIVO samostojno je priporočeni odmerek bodisi 240 mg vsaka 2 tedna ali 480 mg vsake 4 tedne, odvisno od indikacije.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje kožnega raka je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 1 mg nivolumaba na kilogram telesne mase za prve 4 odmerke (faza kombiniranega zdravljenja). Po tem je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 240 mg vsaka

    2 tedna ali 480 mg vsake 4 tedne (faza zdravljenja samo z enim zdravilom).


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje napredovalega raka ledvic je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 3 mg nivolumaba na kilogram telesne mase za prve

    4 odmerke (faza kombiniranega zdravljenja). Po tem je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 240 mg vsaka 2 tedna ali 480 mg vsake 4 tedne (faza zdravljenja samo z enim zdravilom).


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje napredovalega raka debelega črevesa ali danke je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 3 mg nivolumaba na kilogram telesne mase za prve 4 odmerke (faza kombiniranega zdravljenja). Po tem je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 240 mg vsaka 2 tedna (faza zdravljenja samo z enim zdravilom).


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje malignega mezotelioma plevre je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 360 mg vsake 3 tedne.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje napredovalega raka požiralnika je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 3 mg nivolumaba na kilogram telesne mase vsaka 2 tedna ali 360 mg vsake 3 tedne.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji s kemoterapijo za zdravljenje napredovalega raka požiralnika je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 240 mg vsaka 2 tedna ali 480 mg vsake 4 tedne.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji s kemoterapijo za zdravljenje napredovalega adenokarcinoma želodca, ezofagogastričnega stika ali požiralnika je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 360 mg vsake 3 tedne ali 240 mg vsaka 2 tedna.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom in kemoterapijo za zdravljenje napredovalega nedrobnoceličnega pljučnega raka je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 360 mg vsake 3 tedne.

    Po dokončanju 2 ciklov kemoterapije se zdravilo OPDIVO uporablja v kombinaciji z ipilimumabom,

    priporočeni odmerek zdravila OPDIVO pa je 360 mg vsake 3 tedne.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji s kabozantinibom za zdravljenje napredovalega raka ledvic je priporočeni odmerek zdravila OPDIVO 240 mg vsaka 2 tedna ali 480 mg vsake 4 tedne.


    Odvisno od potrebnega odmerka bodo ustrezno količino zdravila OPDIVO pred uporabo razredčili z 0,9-odstotno (9 mg/ml) raztopino natrijevega klorida za injiciranje ali 5-odstotno (50 mg/ml) raztopino glukoze za injiciranje. Za potreben odmerek bo morda treba uporabiti več kot eno vialo zdravila OPDIVO.


    Način uporabe zdravila OPDIVO

    Zdravilo OPDIVO boste prejeli v bolnišnici pod nadzorom zdravnika z ustreznimi izkušnjami.


    Zdravilo OPDIVO boste prejeli v obliki kapljične infuzije v veno (intravensko). Infuzija bo trajala 30 minut ali 60 minut, zdravilo pa boste prejemali vsaka 2 tedna ali vsake 4 tedne, odvisno od odmerka, ki ga boste prejemali. Zdravljenje z zdravilom OPDIVO bo trajalo, dokler bo prisotna njegova korist oziroma dokler boste zdravilo prenašali.

    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje kožnega raka, napredovalega raka ledvic ali napredovalega raka debelega črevesa ali danke boste pri prvih

    4 odmerkih (faza kombiniranega zdravljenja) infuzijo, ki bo trajala 30 minut, prejemali vsake 3 tedne.

    Pri nadaljevanju zdravljenja (faza zdravljenja samo z enim zdravilom) boste infuzijo, ki bo trajala 30 minut ali 60 minut, prejemali vsaka 2 tedna ali vsake 4 tedne, odvisno od odmerka, ki ga boste prejemali.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje malignega mezotelioma plevre boste infuzijo, ki bo trajala 30 minut, prejemali vsake 3 tedne.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom za zdravljenje napredovalega raka požiralnika boste infuzijo, ki bo trajala 30 minut, prejemali vsaka 2 tedna ali vsake 3 tedne, odvisno od odmerka, ki ga boste prejemali.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji s kemoterapijo za zdravljenje napredovalega raka požiralnika boste infuzijo, ki bo trajala 30 minut, prejemali vsaka 2 tedna ali vsake 4 tedne, odvisno od odmerka, ki ga boste prejemali.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji s kemoterapijo za zdravljenje napredovalega adenokarcinoma želodca, ezofagogastričnega stika ali požiralnika boste infuzijo, ki bo trajala

    30 minut, prejemali vsake 3 tedne ali vsaka 2 tedna, odvisno od odmerka, ki ga boste prejemali.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z ipilimumabom in kemoterapijo za zdravljenje napredovalega nedrobnoceličnega pljučnega raka boste infuzijo, ki bo trajala 30 minut, prejemali vsake 3 tedne.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji s kabozantinibom boste infuzijo, ki bo trajala 30 minut ali 60 minut, prejemali vsaka 2 tedna ali vsake 4 tedne, odvisno od odmerka, ki ga boste prejemali.


    Če niste prejeli odmerka zdravila OPDIVO

    Zelo pomembno je, da prejmete vse predvidene odmerke zdravila OPDIVO. Če ob dogovorjenem terminu niste uspeli priti, se o prejemu naslednjega odmerka zdravila posvetujte z zdravnikom.


    Če ste prenehali uporabljati zdravilo OPDIVO

    Če zdravljenje prekinete, lahko učinek zdravila izostane. Zdravljenja z zdravilom OPDIVO ne smete prekiniti, ne da bi se o tem najprej posvetovali z zdravnikom.


    Če imate o zdravljenju ali uporabi zdravila dodatna vprašanja, se posvetujte z zdravnikom.


    Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z drugimi zdravili za zdravljenje raka boste najprej prejeli zdravilo OPDIVO nato pa še drugo zdravilo.


    Za razumevanje uporabe drugih zdravil preberite tudi navodila za uporabo teh zdravil. Če imate o uporabi teh zdravil kakršno koli vprašanje, se posvetujte z zdravnikom.


  4. Možni neželeni učinki


    Kot vsa zdravila ima lahko tudi to zdravilo neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih. Zdravnik se bo z vami pogovoril o možnih neželenih učinkih in vam pojasnil vsa tveganja in koristi zdravljenja.


    Pozorni morate biti na pomembne simptome vnetja. Zdravilo OPDIVO deluje na imunski sistem in lahko povzroči vnetje posameznih delov telesa. Vnetje lahko resno škoduje telesu, nekatera vnetna stanja pa lahko tudi ogrozijo življenje, zato jih je treba ustrezno zdraviti ali zdravljenje z zdravilom OPDIVO prekiniti.

    Pri uporabi zdravila OPDIVO kot edinega zdravila so poročali o naslednjih neželenih učinkih:


    Zelo pogosti (pojavijo se lahko pri več kot 1 od 10 bolnikov)

    • okužbe zgornjih dihal

    • zmanjšanje števila rdečih krvnih celic (celice, ki prenašajo kisik), belih krvnih celic (celice, ki so pomembne za obrambo pred okužbami) ali trombocitov (celice, ki so potrebne za normalno strjevanje krvi)

    • zvišane (hiperglikemija) ali znižane (hipoglikemija) vrednosti krvnega sladkorja

    • driska (vodeno, kašasto ali mehko blato), bruhanje, siljenje na bruhanje, zaprtje, bolečina v trebuhu

    • kožni izpuščaj, včasih z mehurčki, srbenje

    • občutek utrujenosti ali šibkosti, zvišana telesna temperatura, edem (oteklina)

    • zmanjšanje apetita

    • glavobol

    • oteženo dihanje (dispneja), kašelj

    • bolečina v mišicah, kosteh (mišično-skeletna bolečina) in sklepih (artralgija)


      Pogosti (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov)

    • resna okužba pljuč (pljučnica), bronhitis

    • alergijska reakcija, reakcije, povezane z infundiranjem zdravila, vključno z življenjsko nevarno alergijsko reakcijo

    • zmanjšano delovanje ščitnice (kar lahko povzroči utrujenost ali povečanje telesne mase), prekomerno delovanje ščitnice (kar lahko povzroči hitro utripanje srca, znojenje in zmanjšanje telesne mase), oteklina žleze ščitnice

    • vnetje živcev (kar lahko povzroči odrevenelost, oslabelost, zbadanje ali pekoč občutek v rokah ali nogah), omotica

    • visok krvni tlak (hipertenzija)

    • vnetje pljuč (pljučnica, za katero je značilen kašelj in težave z dihanjem), nabiranje tekočine okrog pljuč

    • vnetje črevesa (kolitis), razjede in vnetje ustne sluznice (stomatitis), suha usta

    • sprememba barve kože v zaplatah (vitiligo), suha koža, rdečina kože, neobičajno izpadanje ali redčenje las, koprivnica (srbeč, izbokel izpuščaj)

    • vnetje sklepov (artritis)

    • bolečina, bolečina v prsnem košu

    • zamegljen vid, suhe oči

    • dehidracija, zmanjšanje telesne mase

    • hitro utripanje srca

    • odpoved ledvic (vključno z nenadno odpovedjo delovanja ledvic)


      Občasni (pojavijo se lahko pri največ 1 od 100 bolnikov)

    • povečanje števila nekaterih belih krvnih celic

    • zmanjšano izločanje hormonov nadledvičnih žlez (parni žlezi, ki se nahajata nad ledvicami), zmanjšano delovanje (hipopituitarizem) ali vnetje (hipofizitis) hipofize, žleze, ki leži v koščeni vdolbini lobanjskega dna, sladkorna bolezen

    • zvišanje vrednosti kislin v krvi

    • okvara živcev, ki povzroči odrevenelost in oslabelost (polinevropatija), vnetje živcev, ki je posledica napada telesa na lastno tkivo, s posledično odrevenelostjo, oslabelostjo, občutkom zbadanja ali pekočo bolečino (avtoimunska nevropatija)

    • vnetje srčne mišice

    • vnetje oči (kar povzroči bolečino in rdečino)

    • vnetje mrene, ki obdaja srce, in nabiranje tekočine okrog srca (bolezni perikardija), nenormalen srčni ritem, spremembe ritma ali hitrosti utripanja srca

    • nabiranje tekočine v pljučih

    • vnetje trebušne slinavke (pankreatitis), vnetje želodca (gastritis)

    • vnetje jeter (hepatitis), zapora žolčnih izvodil

    • bolezen kože z zadebeljenimi predeli pordele kože, ki so pogosto prekriti s srebrnimi luskami (luskavica), bolezen kože obraza, pri kateri so nos in lica neobičajno rdeči (rozacea), resno kožno stanje, pri katerem se na koži pojavijo rdeči, pogosto srbeči madeži, podobni izpuščaju pri ošpicah, ki se začnejo na okončinah, včasih pa tudi na obrazu in ostalih delih telesa (multiformni eritem)

    • vnetje mišic, ki povzroči bolečino ali okorelost (revmatična polimialgija)

    • kronična bolezen, povezana s kopičenjem vnetnih celic v različnih organih in tkivih, najpogosteje v pljučih (sarkoidoza)


      Redki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 1.000 bolnikov)

    • bolezen, ki povzroči vnetje ali povečanje bezgavk (Kikuchijev limfadenitis)

    • kopičenje kisline v krvi zaradi sladkorne bolezni (diabetična ketoacidoza)

    • začasno vnetje živcev, ki povzroči bolečino, oslabelost in ohromelost v okončinah

      (Guillain-Barréjev sindrom), izguba zaščitne ovojnice živčnih celic (demielinizacija), stanje pri katerem mišice oslabijo in se hitro utrudijo (miastenijski sindrom)

    • vnetje možganov

    • začasno in reverzibilno nekužno vnetje zaščitnih ovojnic, ki obdajajo možgane in hrbtenjačo (aseptični meningitis)

    • zmanjšano delovanje obščitnične žleze

    • vnetna bolezen krvnih žil

    • razjeda tankega črevesa

    • hudo luščenje kože, ki je lahko smrtno nevarno (toksična epidermalna nekroliza ali Stevens-Johnsonov sindrom)

    • bolezen, pri kateri imunski sistem napade žleze, ki telesu zagotavljajo vlago, npr. solze in slino

      (Sjogrenov sindrom), bolečina v mišicah, občutljivost ali oslabelost mišic, ki ni posledica telesne vadbe (miopatija), vnetje mišic (miozitis), okorelost mišic in sklepov, mišični krč (rabdomioliza)

    • vnetje ledvic

    • vnetje sečnega mehurja. Znaki in simptomi lahko vključujejo pogosto in/ali boleče uriniranje, nujno potrebo po uriniranju, kri v urinu, bolečino ali pritisk v spodnjem delu trebuha


      Drugi neželeni učinki, o katerih so poročali, njihova pogostnost pa ni znana (iz razpoložljivih podatkov je ni mogoče oceniti):

    • zavrnitev presadka čvrstega organa

    • skupek presnovnih zapletov, ki se pojavijo po zdravljenju raka, za katere so značilne visoke vrednosti kalija in fosfata v krvi ter nizke vrednosti kalcija v krvi (sindrom tumorske lize)

    • vnetna bolezen (najverjetneje avtoimunskega izvora), ki prizadene oči, kožo ter ovojnice ušesa, možganov in hrbtenjače (Vogt-Koyanagi-Haradov sindrom)

    • spremembe na katerem koli predelu kože in/ali spolovilu, ki so povezane z izsušitvijo,

      stanjšanjem, srbenjem in bolečino (sklerozni lihen ali druge bolezni iz skupine bolezni lihen)

    • obolenje, pri katerem imunski sistem izdeluje preveč celic, ki se borijo proti okužbam in se imenujejo histiociti in limfociti, kar lahko povzroči različne simptome (to imenujemo hemofagocitna limfohistiocitoza)


      Pri uporabi zdravila OPDIVO v kombinaciji z drugimi zdravili za zdravljenje raka so poročali o naslednjih neželenih učinkih (pogostnost in resnost neželenih učinkov lahko variira glede na uporabljena zdravila za zdravljenje raka):


      Zelo pogosti (pojavijo se lahko pri več kot 1 od 10 bolnikov)

    • okužbe zgornjih dihal, resna okužba pljuč (pljučnica)

    • zmanjšanje števila rdečih krvnih celic (celice, ki prenašajo kisik), belih krvnih celic (celice, ki so pomembne za obrambo pred okužbami) ali trombocitov (celice, ki so potrebne za normalno strjevanje krvi)

    • zmanjšano delovanje ščitnice (kar lahko povzroči utrujenost ali povečanje telesne mase), prekomerno delovanje ščitnice (kar lahko povzroči hitro utripanje srca, znojenje in zmanjšanje telesne mase), zvišane (hiperglikemija) ali znižane (hipoglikemija) vrednosti krvnega sladkorja

    • zmanjšanje apetita, zmanjšanje telesne mase, znižanje vrednosti albumina v krvi, sprememba čuta za okušanje

    • vnetje živcev (kar povzroči odrevenelost, oslabelost, zbadanje ali pekoč občutek v rokah in

      nogah), glavobol, omotica

    • visok krvni tlak (hipertenzija)

    • hripavost (disfonija)

    • oteženo dihanje (dispneja), kašelj

    • vnetje črevesa (kolitis), driska (vodeno, kašasto ali mehko blato), zaprtje, bruhanje, siljenje na bruhanje, bolečina v trebuhu, razjede in vnetje ustne sluznice (stomatitis)

    • kožni izpuščaj, včasih z mehurčki, srbenje, bolečina v dlaneh ali podplatih: izpuščaj ali rdečina kože, suha koža, skelenje in občutljivost, ki se razvije v simetrično rdečino, oteklino in

      bolečino, predvsem na dlaneh in podplatih (sindrom palmarno-plantarne eritrodisestezije)

    • bolečina v sklepih (artralgija), bolečina v mišicah in kosteh (mišično-skeletna bolečina), mišični krči

    • presežek beljakovin v urinu

    • občutek utrujenosti ali šibkosti, zvišana telesna temperatura, edem (otekanje)


      Pogosti (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov)

    • bronhitis, vnetje oči (konjunktivitis)

    • povečanje števila nekaterih belih krvnih celic, zmanjšanje števila nevtrofilcev z zvišano telesno temperaturo

    • alergijska reakcija, reakcije, povezane z infundiranjem zdravila

    • zmanjšano izločanje hormonov nadledvičnih žlez (žlezi, ki se nahajata nad ledvicami), zmanjšano delovanje (hipopituitarizem) ali vnetje (hipofizitis) hipofize, žleze, ki leži v koščeni vdolbini lobanjskega dna, oteklina žleze ščitnice, sladkorna bolezen

    • dehidracija, znižanje vrednosti fosfatov v krvi

    • občutek odrevenelosti in zbadanja (parestezija), stalno zvenenje ali piskanje v ušesu (tinitus)

    • vnetje oči (kar povzroči bolečino in rdečino), zamegljen vid, suhe oči

    • hitro utripanje srca, nenormalen srčni ritem, vnetje srčne mišice

    • nastanek krvnega strdka v krvni žili (tromboza)

    • vnetje pljuč (pljučnica, za katero je značilen kašelj in težave z dihanjem), kopičenje tekočine okrog pljuč, krvni strdki, krvavitev iz nosu

    • vnetje trebušne slinavke (pankreatitis), suha usta, vnetje želodca (gastritis), bolečina v ustni votlini, hemoroidi (zlata žila)

    • vnetje jeter

    • sprememba barve kože v zaplatah (vključno z vitiligom), rdečina kože, neobičajno izpadanje ali redčenje las, sprememba barve las, koprivnica (srbeč izpuščaj), sprememba barve kože ali nenormalna potemnitev kože (hiperpigmentacija kože)

    • vnetje sklepov (artritis), oslabelost mišic, bolečina v mišicah

    • odpoved ledvic (vključno z nenadno odpovedjo delovanja ledvic)

    • bolečina, bolečina v prsnem košu, mrzlica


      Občasni (pojavijo se lahko pri največ 1 od 100 bolnikov)

    • začasno in reverzibilno nekužno vnetje zaščitnih ovojnic, ki obdajajo možgane in hrbtenjačo (aseptični meningitis)

    • kronična bolezen, povezana s kopičenjem vnetnih celic v različnih organih in tkivih, najpogosteje v pljučih (sarkoidoza)

    • zvišanje vrednosti kislin v krvi

    • kopičenje kisline v krvi zaradi sladkorne bolezni (diabetična ketoacidoza)

    • zmanjšano delovanje obščitnične žleze

    • začasno vnetje živcev, ki povzroči bolečino, oslabelost in ohromelost v okončinah (Guillain-Barréjev sindrom), okvara živcev, ki povzroči odrevenelost in oslabelost

      (polinevropatija), vnetje živcev, padajoče stopalo (pareza peronealnega živca), vnetje živcev, ki je posledica napada telesa na lastno tkivo, s posledično odrevenelostjo, oslabelostjo, občutkom zbadanja ali pekočo bolečino (avtoimunska nevropatija), mišična oslabelost in utrujenost brez zmanjšanja mišične mase (miastenija gravis ali miastenijski sindrom)

    • vnetje možganov

    • spremembe ritma ali hitrosti utripanja srca, počasno utripanje srca

    • predrtje črevesa, vnetje dvanajstnika, pekoča bolečina v jeziku (glosodinija)

    • bolezen kože z zadebeljenimi predeli pordele kože, ki so pogosto prekriti s srebrnimi luskami (luskavica), resno kožno stanje, pri katerem se na koži pojavijo rdeči, pogosto srbeči madeži, podobni izpuščaju pri ošpicah, ki se začnejo na okončinah, včasih pa tudi na obrazu in ostalih delih telesa (multiformni eritem)

    • hudo luščenje kože, ki je lahko smrtno nevarno (Stevens-Johnsonov sindrom)

    • kronična bolezen sklepov (spondiloartropatija), bolezen, pri kateri imunski sistem napade žleze, ki telesu zagotavljajo vlago, npr. solze in slino (Sjogrenov sindrom), občutljivost ali oslabelost mišic, ki ni posledica telesne vadbe (miopatija), vnetje mišic (miozitis), okorelost mišic in sklepov, mišični krč (rabdomioliza), vnetje mišic, ki povzroči bolečino ali okorelost (revmatična polimialgija), poškodba čeljustne kosti, nenormalna odprtina med dvema telesnima deloma, npr. med organom ali krvno žilo in drugo strukturo (fistula)

    • vnetje ledvic

    • vnetje sečnega mehurja. Znaki in simptomi lahko vključujejo pogosto in/ali boleče uriniranje, nujno potrebo po uriniranju, kri v urinu, bolečino ali pritisk v spodnjem delu trebuha


      Redki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 1.000 bolnikov)

    • hudo luščenje kože, ki je lahko smrtno nevarno (toksična epidermalna nekroliza)


      Drugi neželeni učinki, o katerih so poročali, njihova pogostnost pa ni znana (iz razpoložljivih podatkov je ni mogoče oceniti):

    • zavrnitev presadka čvrstega organa

    • skupek presnovnih zapletov, ki se pojavijo po zdravljenju raka, za katere so značilne visoke vrednosti kalija in fosfata v krvi ter nizke vrednosti kalcija v krvi (sindrom tumorske lize)

    • vnetna bolezen (najverjetneje avtoimunskega izvora), ki prizadene oči, kožo ter ovojnice ušesa, možganov in hrbtenjače (Vogt-Koyanagi-Haradov sindrom)

    • vnetje mrene, ki obdaja srce, in nabiranje tekočine okrog srca (bolezni perikardija)

    • spremembe na katerem koli predelu kože in/ali spolovilu, ki so povezane z izsušitvijo, stanjšanjem, srbenjem in bolečino (sklerozni lihen ali druge bolezni iz skupine bolezni lihen)

    • obolenje, pri katerem imunski sistem izdeluje preveč celic, ki se borijo proti okužbam in se imenujejo histiociti in limfociti, kar lahko povzroči različne simptome (to imenujemo hemofagocitna limfohistiocitoza)


      Če se pojavi kateri koli od zgoraj navedenih neželenih učinkov, o tem nemudoma obvestite zdravnika. Simptomov ne poskušajte zdraviti sami z drugimi zdravili.


      Spremembe, ugotovljene pri preiskavah

      Zdravilo OPDIVO lahko samostojno ali v kombinaciji z drugimi zdravili povzroči spremembe v izvidih preiskav, ki jih bo opravil zdravnik. Te spremembe so:

    • nenormalni izvidi preiskav delovanja jeter (zvišanje vrednosti jetrnih encimov

      aspartat-aminotransferaze, alanin-aminotransferaze, gama-glutamiltransferaze ali alkalne fosfataze v krvi, zvišanje vrednosti bilirubina, odpadnega presnovka v krvi)

    • nenormalni izvidi delovanja ledvic (zvišanje vrednosti kreatinina v krvi)

    • zvišanje vrednosti encima, ki razgrajuje maščobe, in zvišanje vrednosti encima, ki razgrajuje škrob

    • zvišanje ali znižanje vrednosti kalcija ali kalija

    • zvišanje ali znižanje vrednosti magnezija ali natrija v krvi

    • zvišanje vrednosti tiroideo stimulirajočega hormona

    • zvišanje vrednosti trigliceridov v krvi

    • zvišanje vrednosti holesterola v krvi


      Poročanje o neželenih učinkih

      Če opazite katerega koli izmed neželenih učinkov, se posvetujte z zdravnikom. Posvetujte se tudi, če opazite neželene učinke, ki niso navedeni v tem navodilu. O neželenih učinkih lahko poročate tudi

      neposredno na nacionalnicenterzaporočanje,kijenavedenvPrilogiV. S tem, ko poročate o neželenih učinkih, lahko prispevate k zagotovitvi več informacij o varnosti tega zdravila.


  5. Shranjevanje zdravila OPDIVO


    Zdravilo shranjujte nedosegljivo otrokom!


    Tega zdravila ne smete uporabljati po datumu izteka roka uporabnosti, ki je naveden na škatli in nalepki viale poleg oznake EXP. Rok uporabnosti zdravila se izteče na zadnji dan navedenega meseca.


    Shranjujte v hladilniku (2 °C do 8 °C). Ne zamrzujte.

    Shranjujte v originalni ovojnini za zagotovitev zaščite pred svetlobo.

    Neodprta viala je lahko pri kontrolirani sobni temperaturi do 25 °C in sobni svetlobi shranjena do 48 ur.


    Neporabljene raztopine za infundiranje ne shranjujte za ponovno uporabo. Neuporabljeno zdravilo ali odpadni material zavrzite v skladu z lokalnimi predpisi.


  6. Vsebina pakiranja in dodatne informacije Kaj vsebuje zdravilo OPDIVO


Po končanem infundiranju odmerka nivolumaba infuzijsko linijo sperite z 0,9-odstotno (9 mg/ml) raztopino natrijevega klorida za injiciranje ali 5-odstotno (50 mg/ml) raztopino glukoze za injiciranje.


Shranjevanje in rok uporabnosti

Zaprte viale

Zdravilo OPDIVO shranjujte v hladilniku (2 °C do 8 °C). Viale shranjujte v originalni ovojnini za zagotovitev zaščite pred svetlobo. Zdravila OPDIVO ne smete zamrzovati.

Neodprta viala je lahko pri kontrolirani sobni temperaturi do 25 °C in sobni svetlobi shranjena do 48 ur.


Zdravila OPDIVO ne smete uporabljati po datumu izteka roka uporabnosti, ki je naveden na škatli in nalepki viale poleg oznake EXP. Rok uporabnosti zdravila se izteče na zadnji dan navedenega meseca.

Raztopina zdravila OPDIVO, pripravljena za infundiranje

V nadaljevanju je prikazana dokazana kemijska in fizikalna stabilnost raztopine za infundiranje od trenutka njene priprave (navedeni časi vključujejo tudi obdobje same aplikacije zdravila):



Priprava raztopine za infundiranje

Kemijska in fizikalna stabilnost med uporabo

Shranjevanje pri temperaturi od 2 °C do 8 °C, zaščiteno pred svetlobo

Shranjevanje pri sobni temperaturi (≤ 25 °C) in sobni svetlobi

Nerazredčena ali razredčena z

0,9-odstotno (9 mg/ml) raztopino natrijevega klorida za injiciranje


30 dni


24 ur

(od skupnih 30 dni shranjevanja)

Razredčena s 5-odstotno

(50 mg/ml) raztopino glukoze za injiciranje


7 dni


8 ur

(od skupnih 7 dni shranjevanja)


Z mikrobiološkega stališča je treba raztopino, pripravljeno za infundiranje, uporabiti takoj, ne glede na uporabljeno sredstvo za redčenje. Če se je ne uporabi takoj, je za čas in pogoje shranjevanja pred uporabo odgovoren uporabnik. Čas shranjevanja običajno ne sme biti daljši od 7 dni pri temperaturi od 2 °C do 8 °C ali 8 ur (od skupnih 7 dni shranjevanja) pri sobni temperaturi (≤ 25 °C). Pri pripravi raztopine za infundiranje je treba zagotoviti aseptične pogoje.


Odstranjevanje

Neporabljene raztopine za infundiranje ne shranjujte za ponovno uporabo. Neuporabljeno zdravilo ali odpadni material zavrzite v skladu z lokalnimi predpisi.


PRILOGA IV


ZNANSTVENI ZAKLJUČKI IN PODLAGA ZA SPREMEMBO POGOJEV DOVOLJENJA (DOVOLJENJ) ZA PROMET Z ZDRAVILOM

Znanstveni zaključki


Upoštevajoč poročilo Odbora za oceno tveganja na področju farmakovigilance (PRAC) o oceni rednih posodobljenih poročil o varnosti zdravila (PSUR) za nivolumab je Odbor za zdravila za uporabo v humani medicini (CHMP) sprejel naslednje znanstvene zaključke:


Odbor PRAC se strinja, da se poglavje 4.8 v Povzetku glavnih značilnosti zdravila (SmPC) spremeni tako, da se neželeni učinki: “limfopenija, levkopenija, nevtropenija, trombocitopenija in anemija” izpod navedbe “Preiskave” premaknejo pod navedbo “Bolezni krvi in limfatičnega sistema”, neželeni učinki: “hiperglikemija, hipoglikemija in zmanjšanje telesne mase” pa izpod navedbe “Preiskave” pod navedbo “Presnovne in prehranske motnje”. Poleg tega pa je treba tudi zagotoviti, da so bolniki popolnoma informirani o tem, kaj je diabetična ketoacidoza, in da bolniki poznajo njene pomembne znake, na katere morajo biti pozorni, zato je treba tveganje za diabetično ketoacidozo in njene simptome ustrezno pojasniti v Navodilu za uporabo.


Odbor CHMP se strinja z znanstvenimi zaključki odbora PRAC.


Podlaga za spremembe pogojev dovoljenja (dovoljenj) za promet z zdravilom


Na podlagi znanstvenih zaključkov za nivolumab odbor CHMP meni, da je razmerje med koristjo in tveganjem zdravil(-a), ki vsebuje(-jo) nivolumab nespremenjeno ob upoštevanju predlaganih sprememb v informacijah o zdravilu.


Odbor CHMP zato priporoča spremembo pogojev dovoljenja (dovoljenj) za promet z zdravilom.