Strona główna Strona główna

Krystexxa
pegloticase

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika


KRYSTEXXA, 8 mg, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji

peglotykaza


Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Kontrole przeprowadzane w trakcie leczenia

Przed podaniem każdej dawki lekarz zaleci wykonanie badań krwi w celu oznaczenia stężenia kwasu moczowego, żeby upewnić się czy pacjent może nadal przyjmować lek KRYSTEXXA.


Dzieci i młodzież

Nie przeprowadzono badań leku KRYSTEXXA u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Dlatego nie zaleca się stosowania leku w tej grupie wiekowej pacjentów.


Inne leki i KRYSTEXXA

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także

o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to zwłaszcza przyjmowanych obecnie innych leków obniżających stężenie kwasu moczowego (takich jak allopurynol czy Febuxostat) lub leków zawierających glikol polietylenowy (PEG) (takich jak pegylowany interferon czy doksorubicyna). Stosowanie tych leków może wiązać się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia reakcji na wlew.


Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza. Nie stosować leku KRYSTEXXA w ciąży lub w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, w jaki sposób może on wpływać na dziecko.


Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek KRYSTEXXA nie ma wpływu lub wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w razie złego samopoczucia czy wystąpienia takich objawów jak zawroty lub bóle głowy albo uczucia zmęczenia po przyjęciu leku KRYSTEXXA.


Lek KRYSTEXXA zawiera sód

Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

W jednej dawce leku KRYSTEXXA znajduje się 4,2 mg sodu co oznacza, że w zasadzie lek ten nie zawiera sodu.


  1. Jak stosować lek KRYSTEXXA


    Lek KRYSTEXXA należy podawać w placówce opieki zdrowotnej przez lekarza lub pielęgniarkę mających doświadczenie w leczeniu ciężkiej, przewlekłej postaci dny moczanowej.


    W jakiej dawce podawany jest lek KRYSTEXXA

    Zalecana dawka leku KRYSTEXXA to 8 mg. Dawka nie jest modyfikowana w zależności od masy ciała czy wieku pacjenta ani od tego, czy u pacjenta występują choroby nerek.


    Przed rozpoczęciem stosowania leku KRYSTEXXA lekarz może zalecić pacjentowi przyjęcie innych leków (leki przeciwhistaminowe, paracetamol i kortykosteroidy), żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia reakcji związanej z podaniem tego leku we wlewie dożylnym. Ten lek należy zawsze stosować według wskazań lekarza.


    Jak podawany jest lek KRYSTEXXA

    Lek KRYSTEXXA podawany jest powoli we wstrzyknięciu dożylnym (wlew dożylny), w czasie około 2 godzin lub dłuższym. W przypadku wystąpienia u pacjenta reakcji podczas podawania wlewu, lekarz może przerwać lub zmodyfikować leczenie. Lekarz może poprosić pacjenta o pozostanie

    w placówce po podaniu leku żeby upewnić się, że nie wystąpiła u niego reakcja na wlew. Lek KRYSTEXXA będzie podawany co 2 tygodnie.

    U osób, u których wznowiono leczenie po przerwaniu podawania leku KRYSTEXXA, ryzyko wystąpienia reakcji na wlew może być większe. Dotyczy to również ostrych, ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksji). W związku z tym lekarz będzie starannie obserwował pacjentów, u których wznowiono leczenie.

    Przed podaniem następnej dawki lekarz zaleci także wykonanie badań krwi w celu oznaczenia stężenia kwasu moczowego, żeby upewnić się, czy pacjent może nadal przyjmować lek KRYSTEXXA.


    W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.


  2. Możliwe działania niepożądane


    Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Do najczęściej zgłaszanych ciężkich działań niepożądanych należały: ciężkie ostre reakcje alergiczne (często), reakcje na wlew (bardzo często) i zaostrzenia dny moczanowej (bardzo często występujące).


    Lek KRYSTEXXA będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, którzy będą obserwować pacjenta pod kątem występowania działań niepożądanych w czasie podawania leku i przez pewien czas po jego podaniu.


    Do ciężkich reakcji alergicznych (często występujące) zalicza się omdlenie, nagły spadek ciśnienia krwi i zatrzymanie akcji serca. Reakcje alergiczne zwykle występują w ciągu 2 godzin po podaniu wlewu, ale mogą również pojawić się później.


    W przypadku zauważenia takich objawów, jak:

    • obrzęk gardła, języka lub innych części ciała

    • ucisk w gardle, chrypka lub problemy z przełykaniem

    • duszność, świszczący oddech lub problemy z oddychaniem

      Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

    • wysypka, świąd lub pokrzywka

      należy NIEZWŁOCZNIE zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki, gdyż mogą to być oznaki ciężkiej reakcji alergicznej.


      Do najczęstszych przedmiotowych i podmiotowych objawów miejscowej reakcji na wlew zalicza się: zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, świąd i wysypkę. Do najczęstszych przedmiotowych i podmiotowych objawów uogólnionej reakcji na wlew zalicza się: pokrzywkę, duszność, zaczerwienienie twarzy, poty, uczucie dyskomfortu lub ból w klatce piersiowej, dreszcze i wysokie ciśnienie krwi.


      Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych jest większe u osób ważących ponad 100 kg.


      Po rozpoczęciu stosowania leku KRYSTEXXA często obserwuje się zwiększenie liczby zaostrzeń dny moczanowej. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia zaostrzeń dny moczanowej po rozpoczęciu stosowania leku KRYSTEXXA.


      Nie ma potrzeby przerywania stosowania leku KRYSTEXXA z powodu zaostrzenia dny moczanowej.


      Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób): pokrzywka, wysypka, świąd, suchość lub podrażnienie skóry, nudności


      Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób): wysokie stężenie glukozy (cukru) we krwi, wymioty, obrzęk stawów, objawy grypopodobne


      Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób): nasilenie choroby serca zwanej zastoinową niewydolnością serca, zakażenie skóry, podwyższenie stężenia potasu we krwi

      Nieznana częstość występowania (niemożliwa do oszacowania na podstawie dostępnych danych): niszczenie czerwonych krwinek


      Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.


  3. Jak przechowywać lek KRYSTEXXA


    Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


    Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

    Lek będzie przechowywany i podawany w placówce opieki zdrowotnej. Przechowywać w lodówce (2°C–8C).

    W celu ochrony przed dostępem światła fiolki należy przechowywać w pudełku tekturowym.


    Z bakteriologicznego punktu widzenia lek należy użyć natychmiast. Jeśli produkt po rozcieńczeniu nie zostanie natychmiast użyty, może być przechowywany w lodówce (2°C do 8°C). Roztwór należy zużyć w ciągu 4 godzin od momentu rozcieńczenia.


    Nie stosować tego leku, jeśli w rozcieńczonym roztworze zauważy się jakiekolwiek stałe cząsteczki lub przebarwienia.


    Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

  4. Zawartość opakowania i inne informacje Co zawiera lek KRYSTEXXA


Wszelkie resztki niewykorzystanego produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.


Aneks IV


Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

Wnioski naukowe i podstawy do zalecenia zmiany warunków pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

Wnioski naukowe


Uwzględniając sprawozdanie oceniające PRAC w sprawie okresowych raportów o bezpieczeństwie (PSUR) dotyczących peglotykazy, CHMP doszedł do następujących wniosków naukowych:

Wnioski naukowe i podstawy zmiany warunków pozwoleń na dopuszczenie do obrotu

W ramach tego okresowego raportu o bezpieczeństwie (PSUR) zgłoszono przypadki reakcji związanych z podaniem wlewu lub anafilaksji zbieżnych z jednoczesnym stosowaniem doustnych leków obniżających stężenie moczanów. Zgłoszono 28 przypadków reakcji związanych z podaniem wlewu i 9 przypadków reakcji anafilaktycznych. Ponieważ, przynajmniej w części przypadków, można było zapobiec wystąpieniu tych działań niepożądanych, gdyby pacjenci nie otrzymywali jednoczesnego leczenia substancjami obniżającymi stężenie moczanów, konieczne jest wprowadzenie zmiany do charakterystyki produktu leczniczego podkreślającej znaczenie przerwania leczenia produktami obniżającymi stężenie kwasu moczowego w odniesieniu do maskowania wyników stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi (co prowadzi do podwyższonego ryzyka wystąpienia reakcji związanych z podaniem wlewu lub reakcji anafilaktycznej). Zmiana kolejności dwóch odnośnych paragrafów ma na celu podkreślenie powiązania między jednoczesnym leczeniem produktami obniżającymi stężenie moczanów i pomiarem stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Ponadto, wprowadzono również poprawkę dotyczącą wydłużenia czasu obserwacji po zakończeniu wlewu z 1 do 2 godzin, jako środek ostrożności w połączeniu ze stwierdzeniem, że zgłaszano również występowanie reakcji nadwrażliwości typu opóźnionego.

W związku z powyższym i biorąc pod uwagę dostępne dane na temat anafilaksji i reakcji związanych z podaniem wlewu, Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) uważa, że zmiany w drukach informacyjnych były uzasadnione.

Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

CHMP zgodziła się z wnioskami naukowymi PRAC.


Podstawy zalecenia zmiany warunków pozwolenia na dopuszczenie do obrotu


Na podstawie wniosków naukowych dotyczących peglotykazy CHMP uznał, że stosunek korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego zawierającego substancję czynną peglotykazę jest korzystny i należy wprowadzić proponowane zmiany w drukach informacyjnych.

CHMP zaleca zmianę warunków pozwolenia (pozwoleń) na dopuszczenie do obrotu.