Strona główna Strona główna

Viraferon
interferon alfa-2b

Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA


Viraferon 1 milion j.m./ml proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań

Interferon alfa-2b


Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.


U pacjentów otrzymujących lek Viraferon w skojarzeniu z rybawiryną obserwowano zaburzenia zębów i dziąseł. Mogą one prowadzić do utraty zębów. Ponadto, suchość w jamie ustnej może powodować uszkodzenie zębów i błony śluzowej jamy ustnej w czasie długotrwałego stosowania leku Viraferon w skojarzeniu z rybawiryną. Pacjent powinien dokładnie myć zęby dwa razy na dobę i poddawać się regularnym badaniom stomatologicznym. Ponadto u niektórych pacjentów mogą wystąpić wymioty. Jeśli wystąpi taka reakcja, należy dokładnie wypłukać usta po wymiotach.


W czasie trwającego jeden rok leczenia wiele dzieci nie rosło i nie przybierało na wadze odpowiednio do wieku. Jednakże tendencja ta zazwyczaj przemijała w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, chociaż u kilkorga dzieci szybkość wzrostu nie powróciła do poprzedniego tempa w ciągu pierwszego roku po zakończeniu leczenia.


Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przebył atak serca lub miał problemy z sercem lub jeśli kiedykolwiek wystąpiły u niego zaburzenia oddychania lub zapalenie płuc, problemy z krzepnięciem krwi, zaburzenia dotyczące wątroby, problemy z tarczycą, cukrzyca, zbyt wysokie lub za niskie ciśnienie krwi.


Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli był leczony z powodu depresji lub jakichkolwiek innych zaburzeń psychicznych lub jeśli kiedykolwiek wystąpiły u niego zaburzenia świadomości lub utrata przytomności, myśli samobójcze lub próby samobójcze.


Jeśli pacjent przyjmuje chiński lek ziołowy Shosaikoto, powinien koniecznie poinformować o tym lekarza.


Stosowanie leku Viraferon z innymi lekami

Viraferon nasila działanie innych substancji, które osłabiają czynność układu nerwowego, co może prowadzić do senności. Z tego powodu pacjent powinien spytać lekarza prowadzącego lub farmaceutę czy może pić napoje alkoholowe, stosować leki nasenne, uspokajające lub silne leki przeciwbólowe.


Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego, jeśli stosuje teofilinę lub aminofilinę z powodu astmy; powinien też powiedzieć o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty, ponieważ w czasie leczenia lekiem Viraferon może być konieczna zmiana dawki niektórych leków.


Pacjenci zakażeni także HIV: Kwasica mleczanowa i pogorszenie czynności wątroby są objawami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem terapii przeciwretrowirusowej o dużej aktywności (Highly Active Anti-Retroviral Therapy = HAART), metody leczenia HIV. Jeśli pacjent jest leczony

Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

według schematu HAART, dodanie leku Viraferon i rybawiryny może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz rozwoju niewydolności wątroby. Lekarz prowadzący będzie kontrolować objawy i oznaki tych stanów (należy koniecznie przeczytać „Ulotkę dla Pacjenta” rybawiryny). Ponadto, u pacjentów leczonych lekiem Viraferon i rybawiryną w skojarzeniu z zydowudyną może istnieć zwiększone ryzyko wystąpienia niedokrwistości (małej liczby czerwonych krwinek).


Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.


Stosowanie leku Viraferon z jedzeniem i piciem

Aby zapobiec spadkom ciśnienia krwi w trakcie leczenia, lekarz prowadzący może zalecić picie dodatkowych porcji płynów.


Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. W badaniach na ciężarnych zwierzętach interferony powodowały czasami poronienie. Wpływ na przebieg ciąży u człowieka nie jest znany.

Jeśli pacjentowi zalecono stosowanie leku Viraferon razem z rybawiryną, rybawiryna może

spowodować ciężkie uszkodzenia u nie narodzonego dziecka. Dlatego też, zarówno kobiety, jak mężczyźni leczeni tym lekiem, powinni zachowywać szczególne środki ostrożności podczas kontaktów seksualnych, jeśli tylko istnieje jakakolwiek możliwość zajścia w ciążę:

Dokładnie umyć ręce.


Rozpuszczanie leku Viraferon proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań

Zdjąć ochronną nasadkę z fiolki z lekiem Viraferon. Oczyścić wacikiem wierzch gumowego korka fiolki. Wacik można zachować do oczyszczenia skóry w miejscu wstrzyknięcia. Wyjąć strzykawkę z opakowania. Nie dotykać końcówki strzykawki. Wziąć długą igłę i osadzić mocno na strzykawce.

Zdjąć osłonę z igły bez dotykania igły. Trzymać strzykawkę z igłą w ręce. Popukać lekko w ampułkę

z rozpuszczalnikiem, aby upewnić się, że cały płyn znajduje się na dnie ampułki. Odłamać górną część ampułki z rozpuszczalnikiem. Włożyć igłę do ampułki z rozpuszczalnikiem i pobrać całą objętość rozpuszczalnika.


Aby przygotować roztwór leku Viraferon, przebić gumowy korek fiolki z lekiem Viraferon i delikatnie zbliżyć końcówkę igły do szklanej ścianki fiolki. Nie dotykać rękami oczyszczonej górnej powierzchni fiolki.

Powoli wstrzyknąć rozpuszczalnik do środka fiolki, kierując strumień płynu na szklaną ściankę tak, aby nie powstały bąbelki powietrza. Nie kierować strumienia rozpuszczalnika bezpośrednio na biały proszek na dnie fiolki. Aby rozpuścić białą zawartość, pokręcić fiolką z lekiem Viraferon, wykonując delikatne ruchy obrotowe, pozostawiając igłę w fiolce, dopóki zawartość nie rozpuści się całkowicie. Nie wstrząsać fiolką. Jeżeli powstaną bąbelki powietrza, zanim pobierze się dawkę leku z fiolki, należy poczekać, aż roztwór ustoi się, wszystkie bąbelki podejdą do powierzchni roztworu i znikną. Roztwór należy zużyć natychmiast po przygotowaniu. Jeśli roztwór nie zostanie zużyty natychmiast musi być przechowywany w temperaturze 2°C - 8°C, w lodówce i zużyty w ciągu 24 godzin.


Odmierzenie dawki leku Viraferon z rozpuszczonego proszku do wstrzykiwań

Jedną ręką przekręcić fiolkę i strzykawkę do góry dnem. Upewnić się, że czubek igły jest zanurzony w przygotowanym roztworze leku Viraferon. Drugą, wolną ręką pociągnąć za tłok. Tłok ciągnąć powoli, aby pobrać do strzykawki odpowiednią, przepisaną przez lekarza prowadzącego dawkę.

Trzymać strzykawkę z igłą w fiolce skierowanej do góry dnem, odłączyć strzykawkę od długiej igły, pozostawić igłę w fiolce. Nie dotykać końcówki strzykawki. Wziąć krótką igłę i osadzić mocno na strzykawce. Zdjąć osłonę igły i sprawdzić, czy w strzykawce nie ma bąbelków powietrza. Jeśli będą jakiekolwiek bąbelki, należy odciągnąć nieco tłok strzykawki, popukać lekko w strzykawkę z igłą skierowaną ku górze i poczekać, aż bąbelki powietrza znikną. Nacisnąć tłok tak, aby odmierzyć odpowiednią dawkę. Ponownie włożyć osłonę na igłę i odłożyć strzykawkę z igłą na płaską powierzchnię.


Upewnić się, że roztwór ma temperaturę pokojową, do 25°C. Jeśli roztwór jest zimny, ogrzać strzykawkę w dłoniach. Obejrzeć dokładnie otrzymany roztwór przed podaniem. Roztwór powinien być przejrzysty i bezbarwny. Nie podawać, jeśli stwierdzi się zmianę zabarwienia albo zawartość stałych cząstek. Teraz można przystąpić do wstrzyknięcia leku.

Produkt leczniczy bez ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu

Wstrzyknięcie roztworu

Wybrać miejsce wstrzyknięcia. Najlepszymi miejscami do wstrzyknięcia są miejsca, gdzie między skórą a mięśniami występuje warstwa tłuszczu: udo, zewnętrzna powierzchnia ramienia (aby zrobić zastrzyk w tym miejscu może być potrzebna pomoc drugiej osoby), brzuch (z wyjątkiem pępka i linii bioder). Wyjątkowo szczupłe osoby, mogą wykonywać zastrzyk jedynie w udo lub w zewnętrzną powierzchnię ramienia.


Za każdym razem lek należy wstrzykiwać w inne miejsce.


Należy wyczyścić i zdezynfekować skórę w miejscu, w które będzie podany zastrzyk. Poczekać aż skóra przeschnie. Usunąć osłonę igły. Jedną ręką złapać luźny fałd skóry. Drugą ręką trzymać strzykawkę tak, jak się chwyta ołówek. Wbić igłę w uchwycony fałd skóry pod kątem około 45° do 90°. Wstrzyknąć roztwór poprzez naciśnięcie tłoka strzykawki powoli do samego końca.

Wyciągnąć igłę prosto ze skóry. Jeśli potrzeba, miejsce wkłucia można przycisnąć małym bandażem

lub sterylną gazą przez kilka sekund. Nie należy masować miejsca wykonania zastrzyku. Jeżeli wystąpi krwawienie, należy przykleić nieduży plaster.

Fiolka, ampułka i materiały do wykonania zastrzyku przeznaczone są do jednorazowego użytku i

muszą zostać wyrzucone. Igły i strzykawkę należy wyrzuć odpowiednio zabezpieczone do zamkniętego pojemnika.