Strona główna Strona główna
AstraZeneca

Silapo
epoetin zeta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika


Silapo 1 000 IU/0,3 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 2 000 IU/0,6 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 3 000 IU/0,9 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 4 000 IU/0,4 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 5 000 IU/0,5 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 6 000 IU/0,6 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 8 000 IU/0,8 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 10 000 IU/1 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 20 000 IU/0,5 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 30 000 IU/0,75 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Silapo 40 000 IU/1 ml roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce


epoetyna zeta


Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.


Spis treści ulotki


  1. Co to jest Silapo i w jakim celu się go stosuje

  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Silapo

  3. Jak stosować lek Silapo

  4. Możliwe działania niepożądane

  5. Jak przechowywać lek Silapo

  6. Zawartość opakowania i inne informacje


  1. Co to jest Silapo i w jakim celu się go stosuje


    Silapo zawiera substancję czynną o nazwie epoetyną zeta. Jest to białko, które pobudza szpik kostny do wytwarzania większej liczby czerwonych krwinek zawierających hemoglobinę (substancję transportującą tlen). Epoetyna zeta jest kopią ludzkiego białka o nazwie erytropoetyna i ma takie samo działanie jak ona.


    • Silapo stosuje się w leczeniu objawowej niedokrwistości spowodowanej chorobą nerek:

      • u dzieci poddawanych hemodializie

      • u dorosłych poddawanych hemodializie lub dializie otrzewnowej

      • u dorosłych z ciężką niedokrwistością nie poddawanych jeszcze dializie


        Jeśli pacjent ma chorobę nerek, może u niego występować niedobór krwinek czerwonych na skutek braku wytwarzania przez nerki wystarczającej ilości erytropoetyny (niezbędnej do wytwarzania krwinek czerwonych). Silapo stosuje się w celu pobudzenia szpiku kostnego do wytwarzania większej liczby krwinek czerwonych.


    • Silapo stosuje się w leczeniu niedokrwistości u dorosłych otrzymujących chemioterapię z powodu guzów litych, chłoniaka złośliwego lub szpiczaka mnogiego (rodzaj nowotworu złośliwego szpiku kostnego), u których może być konieczna transfuzja krwi. Silapo może zmniejszyć konieczność transfuzji krwi u tych pacjentów.

    • Silapo stosuje się u dorosłych z umiarkowaną niedokrwistością, od których pobiera się pewną ilość krwi przed zabiegiem tak, by móc im ją z powrotem podać w trakcie lub po zabiegu operacyjnym. Ponieważ Silapo pobudza wytwarzanie krwinek czerwonych, lekarze mogą pobrać więcej krwi od pacjentów otrzymujących ten lek.


    • Silapo jest stosowany u dorosłych z umiarkowaną niedokrwistością, u których jest planowany duży zabieg ortopedyczny (np. operacja wymiany stawu biodrowego lub kolanowego), w celu zmniejszenia możliwej konieczności transfuzję krwi.


    • Silapo stosuje się w leczeniu niedokrwistości u dorosłych z chorobami szpiku kostnego (zespołami mielodysplastycznymi), które poważnie zaburzają wytwarzanie krwinek. Silapo może zmniejszyć konieczność transfuzji krwi.


  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Silapo Kiedy nie stosować Silapo

    • jeśli pacjent ma uczulenie na epoetynę zeta lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

    • jeśli u pacjenta rozpoznano wybiórcza aplazje czerwonokrwinkowa (stan, w którym szpik kostny nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości krwinek czerwonych) po

      wcześniejszym leczeniu jakimkolwiek lekiem pobudzającym wytwarzanie krwinek czerwonych

      (w tym lekiem Silapo). Patrz punkt 4.

    • jeśli u pacjenta stwierdzono wysokie ciśnienie krwi, które nie jest właściwie kontrolowane za pomocą leków.

    • jeśli pacjent ma być poddany dużej planowej operacji ortopedycznej (np. operacji stawu biodrowego lub kolanowego), a jednocześnie:

      • występuje u niego ciężka choroba serca

      • występuje u niego ciężkia choroba naczyń żylnych i tętniczych

      • przebył niedawno zawał serca lub udar mózgu

      • nie może przyjmować leków rozrzedzających krew.


        Silapo może nie być odpowiednim lekiem dla pacjenta. Należy omówić to z lekarzem. W okresie stosowania leku Silapo u niektórych pacjentów istnieje konieczność stosowania leków zmniejszających ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi. Jeśli pacjent nie może przyjmować leków zapobiegających powstawaniu zakrzepów krwi, nie wolno mu również przyjmować leku Silapo.


        Ostrzeżenia i środki ostrożności

        Przed rozpoczęciem stosowania leku Silapo należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub

        pielęgniarką.


        Silapo i inne leki stymulujące wytwarzanie krwinek czerwonych mogą zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów krwi u wszystkich pacjentów. Ryzyko to może być jeszcze większe, jeśli u pacjenta istnieją inne czynniki ryzyka powstawania zakrzepów krwi (np. jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpił zakrzep krwi, u pacjentów z nadwagą, cukrzycą, chorobą serca lub jeśli pacjent przez długi czas nie porusza się na własnych nogach z powodu przebytej operacji lub choroby). O wszystkich powyższych czynnikach należy poinformować lekarza. Pomoże on zdecydować, czy Silapo jest odpowiednim lekiem dla pacjenta.


        Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli u pacjent spełnia którykolwiek z poniższych warunków. Niewykluczone, że mimo to będzie można stosować Silapo, ale najpierw należy omówić to z lekarzem:

    • Jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości:

      • wysokie ciśnienie krwi

      • napady padaczkowe lub drgawki

      • choroba wątroby

      • niedokrwistość spowodowana innymi przyczynami

      • porfiria (rzadka choroba krwi).


    • Jeśli pacjent ma przewlekłą niewydolność nerek, a w szczególności jeśli nie wykazuje odpowiedniej reakcji na Silapo, lekarz zweryfikuje stosowaną przez pacjenta dawkę leku, gdyż wielokrotne zwiększanie dawki leku Silapo w sytuacji, w której organizm pacjenta nie reaguje na leczenie, może zwiększać ryzyko zaburzeń serca lub naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci.


    • Jeśli pacjent choruje na nowotwór złośliwy, powinien mieć świadomość, że leki pobudzające wytwarzanie krwinek czerwonych (takie jak Silapo) mogą działać jak czynniki wzrostu

      i dlatego teoretycznie mogą wpływać na progresję obecnego u niego nowotworu. W zależności

      od indywidualnej sytuacji, preferowanym sposobem leczenia może być transfuzja krwi. Należy to omówić z lekarzem prowadzącym.


    • Jeśli pacjent choruje na raka, powinien mieć świadomość, że stosowanie leku Silapo może skutkować krótszym czasem przeżycia i większym ryzykiem śmierci w przypadku pacjentów z rakiem głowy i szyi oraz u pacjentów z przerzutowym rakiem piersi, poddawanych chemioterapii.


    • W związku z leczeniem epoetyną zgłaszano ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa- Johnsona (SJS, ang. Stevens-Johnson syndrome) i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (TEN, ang. toxic epidermal necrolysis).


      Zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka mogą początkowo występować jako czerwonawe plamki przypominające tarczę strzelniczą, lub okrągłe wykwity na tułowiu, często z pęcherzami pośrodku. Może również dojść do owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu (zaczerwienienie i obrzęk oczu). Tę ciężką postać wysypki skórnej często poprzedzają objawy grypopodobne i (lub) gorączka. Wysypka może się zaostrzyć i przekształcić w rozległe złuszczanie skóry i powikłania zagrażające życiu.


      Jeśli u pacjenta wystąpi ciężka wysypka lub inny spośród tych objawów skórnych, należy przerwać przyjmowanie leku Silapo i zgłosić się do lekarza prowadzącego lub niezwłocznie poszukać pomocy medycznej.


      Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z innymi produktami leczniczymi stymulującymi wytwarzanie czerwonych krwinek:

      Silapo należy do grupy leków stymulujących wytwarzanie czerwonych krwinek, podobnie jak ludzkie

      białko erytropoetyna. Lekarz prowadzący zawsze zanotuje w dokumentacji, jaki dokładnie lek stosuje dany pacjent.


      Jeśli w trakcie stosowania leku Silapo pacjent otrzyma inny produkt z tej grupy, przed jego użyciem powinien porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.


      Lek Silapo a inne leki

      Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta

      obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.


      Jeśli pacjent przyjmuje lek zwany cyklosporyną (stosowany na przykład po transplantacji nerki), lekarz może zlecić badania krwi w celu sprawdzenia stężenia cyklosporyny w organizmie pacjenta podczas podawania leku Silapo.

      Stosowanie preparatów z żelazem i innych środków pobudzających wytwarzanie krwi może zwiększyć skuteczność leku Silapo. Lekarz zdecyduje, czy pacjent powinien przyjmować te leki.


      Jeśli pacjent zgłosi się do szpitala, poradni lub lekarza rodzinnego, powinien poinformować lekarza, że przyjmuje Silapo. Fakt ten może mieć wpływ na inne sposoby leczenia lub wyniki badań laboratoryjnych.


      Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

      Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza, jeśli którakolwiek z wymienionych poniżej sytuacji dotyczy pacjentki. Możliwe, że pacjentka będzie mogła mimo to stosować Silapo, ale powinna

      najpierw omówić to z lekarzem.


    • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.


      Brak danych dotyczących wpływu Silapo na płodność u ludzi.


      Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

      Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


      Lek Silapo zawiera fenyloalaninę

      Lek zawiera do 0,5 mg fenyloalaniny w każdej jednostka dawkowania. Fenyloalanina może być

      szkodliwa dla pacjentów z fenyloketonurią, rzadką chorobą genetyczną, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, ponieważ organizm nie usuwa jej w odpowiedni sposób.


      Lek Silapo zawiera sodu

      Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na jednostka dawkowania, to znaczy lek uznaje się za

      "wolny od sodu".


  3. Jak stosować Silapo


    Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.


    Lekarz prowadzący wykonał u pacjenta badania krwi i uznał, że u pacjenta wskazane jest stosowanie leku Silapo.


    Silapo może być podawany we wstrzyknięciu:

    • albo do żyły lub rurki prowadzącej do żyły (podanie dożylne)

    • albo pod powierzchnię skóry (podanie podskórne).


      O sposobie wstrzykiwania leku Silapo zadecyduje lekarz. Zazwyczaj zastrzyki podawane są przez lekarza, pielęgniarkę lub innego członka fachowego personelu medycznego. Niektórzy pacjenci,

      w zależności od powodu stosowania leku Silapo, mogą po pewnym czasie nauczyć się samodzielnie wstrzykiwać go pod skórę – patrz Instrukcja samodzielnego wstrzykiwania leku Silapo.


      Leku Silapo nie należy stosować:

    • po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku zewnętrznym

    • jeśli ma się pewność lub podejrzenie, że lek został przypadkowo zamrożony

    • jeśli zaistniała awaria lodówki.


      Dawka leku Silapo przeznaczona dla danego pacjenta jest wyliczana na podstawie jego masy ciała wyrażonej w kilogramach. Innym czynnikiem branym pod uwagę przez lekarza przy ustalaniu prawidłowej dawki jest przyczyna niedokrwistości.

      Lekarz będzie systematycznie sprawdzał ciśnienie krwi pacjenta w trakcie stosowania leku Silapo.


      Osoby z chorobą nerek

    • Lekarz będzie utrzymywać stężenie hemoglobiny u pacjenta w zakresie od 10 do 12 g/dl, ponieważ zbyt wysokie stężenie hemoglobiny może zwiększać ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi i zgonu. U dzieci stężenie hemoglobiny powinno być utrzymywane w zakresie od 9,5 do

      11 g/dl.

    • Zalecana dawka początkowa leku Silapo u dorosłych i dzieci to 50 IU/kg jednostek międzynarodowych (IU, ang. international unit) na kilogram masy ciała (kg mc.) podawana trzy razy w tygodniu.

    • Pacjenci poddawani dializie otrzewnowej mogą otrzymywać Silapo dwa razy w tygodniu.

    • U dorosłych i dzieci Silapo podawany jest we wstrzyknięciu do żyły (dożylnie) albo przez rurkę wprowadzoną do żyły. Gdy taka droga podania (poprzez żyłę lub rurkę prowadzącą do żyły)

      jest utrudniona, lekarz może zadecydować, że lek Silapo należy podać pod powierzchnię skóry (podskórnie). Dotyczy to pacjentów poddawanych dializie oraz pacjentów, którzy jeszcze nie są poddawani dializie.

    • Lekarz będzie zlecał systematyczne badania krwi w celu monitorowania, w jaki sposób organizm pacjenta reaguje na leczenie niedokrwistości, i w razie potrzeby może odpowiednio

      dostosować dawkę, jednak zwykle nie częściej niż raz na cztery tygodnie. Nie należy dopuścić

      do wzrostu stężenia hemoglobiny o więcej niż 2 g/dl w okresie czterech tygodni.

    • Po wyleczeniu niedokrwistości lekarz będzie nadal regularnie kontrolował krew pacjenta.

      Dawka leku Silapo i częstotliwość jego podawania mogą być dalej dostosowywane,

      aby podtrzymać odpowiedź organizmu na leczenie. Lekarz będzie stosował najmniejszą skuteczną dawkę pozwalającą opanować objawy niedokrwistości.

    • Jeśli reakcja organizmu na Silapo nie będzie wystarczająco dobra, lekarz zweryfikuje dawkę i poinformuje pacjenta, jeśli będzie konieczność jej zmiany.

    • Jeśli pacjent przyjmuje Silapo w dłuższych odstępach między dawkami (rzadziej niż raz

      w tygodniu), właściwe stężenia hemoglobiny mogą nie być podtrzymane i konieczne może być zwiększenie dawki leku Silapo lub częstości jego przyjmowania.

    • W celu poprawy skuteczności leczenia pacjent może otrzymywać leki uzupełniające żelazo przed rozpoczęciem stosowania leku Silapo oraz w trakcie terapii.

    • Jeśli pacjent jest leczony dializami przed rozpoczęciem stosowania leku Silapo, konieczna może być modyfikacja schematu dializ. Decyzję o tym podejmie lekarz.


      Dorośli poddawani chemioterapii

    • Lekarz może rozpocząć leczenie Silapo, jeśli stężenie hemoglobiny u pacjenta wynosi 10 g/dl lub mniej.

    • Lekarz będzie utrzymywać je w zakresie od 10 do 12 g/dl, ponieważ duże stężenie hemoglobiny może zwiększać ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi i zgonu.

    • Zalecana dawka początkowa to albo 150 IU na kilogram masy ciała trzy razy w tygodniu, albo 450 IU na kilogram masy ciała raz w tygodniu.

    • Silapo jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym.

    • Lekarz zleci badania krwi i może skorygować dawkę, w zależności od tego, jak organizm pacjenta będzie reagował na leczenie niedokrwistości.

    • W celu poprawy skuteczności leczenia pacjent może otrzymywać leki uzupełniające żelazo przed rozpoczęciem stosowania leku Silapo oraz w trakcie terapii.

    • Leczenie produktem Silapo jest zwykle kontynuowane przez miesiąc po zakończeniu chemioterapii.


      Dorośli oddający krew na potrzeby późniejszego jej otrzymania w postaci transfuzji

    • Zalecana dawka początkowa to 600 IU na kilogram masy ciała dwa razy w tygodniu.

    • Silapo jest podawany przez wstrzyknięcie do żyły bezpośrednio po zakończeniu oddawania krwi, przez 3 tygodnie przed zabiegiem chirurgicznym.

    • Lekarz może przepisać pacjentowi suplementy żelaza do przyjmowania przed rozpoczęciem i w trakcie stosowania leku Silapo, aby zwiększyć jego skuteczność.

      Dorośli zakwalifikowani do dużej operacji ortopedycznej

    • Zalecana dawka to 600 IU na kilogram masy ciała podawana raz w tygodniu.

    • Silapo podaje się we wstrzyknięciu podskórnym raz w tygodniu przez trzy tygodnie przed zabiegiem oraz w dniu zabiegu.

    • Jeśli ze względów medycznych zachodzi konieczność przyspieszenia terminu zabiegu, wówczas dawkę 300 IU na kilogram masy ciała podaje się raz na dobę przez okres do dziesięciu dni

      przed zabiegiem, w dniu zabiegu oraz przez cztery dni bezpośrednio po zabiegu.

    • Jeśli wyniki badań krwi wykażą zbyt wysokie stężenie hemoglobiny przed zabiegiem, leczenie zostanie przerwane.

    • Lekarz może przepisać pacjentowi suplementy żelaza do przyjmowania przed rozpoczęciem i w trakcie stosowania leku Silapo, aby zwiększyć jego skuteczność.


      Dorośli z zespołem mielodysplastycznym

    • Lekarz może zalecić podawanie leku Silapo, jeśli stężenie hemoglobiny u pacjenta wynosi

      10 g/dl lub mniej. Leczenie to ma na celu utrzymywanie stężenia hemoglobiny na poziomie od 10 do 12 g/dl, ponieważ wyższe stężenie hemoglobiny może zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów krwi i zgonu.

    • Silapo podaje się we wstrzyknięciu podskórnym.

    • Dawka początkowa to 450 IU na kilogram masy ciała raz w tygodniu.

    • Lekarz zleci wykonanie badań krwi i może dostosować dawkę w zależności od reakcji organizmu pacjenta na leczenie niedokrwistości lekiem Silapo.


      Instrukcja samodzielnego wstrzykiwania leku Silapo

      Na początku leczenia, Silapo zazwyczaj wstrzykuje personel medyczny lub pielęgniarski. Po pewnym czasie lekarz może zaproponować pacjentowi lub jego opiekunowi, by nauczył się samodzielnie wstrzykiwać Silapo podskórnie.


    • Nie należy próbować samodzielnie wstrzykiwać sobie leku bez wcześniejszego przeszkolenia przez lekarza lub pielęgniarkę.

    • Silapo należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki.

    • Silapo można stosować wyłącznie pod warunkiem, że był on prawidłowo przechowywany

      • patrz punkt 5. Jak przechowywać Silapo.

    • Przed użyciem strzykawki z lekiem Silapo należy odczekać, aż osiągnie ona temperaturę pokojową. Zwykle trwa to od 15 do 30 minut.


      Z jednej strzykawki można przyjąć wyłącznie jedną dawkę leku Silapo.

      Jeśli Silapo podaje się pod skórę (podskórnie), objętość wstrzykiwanego leku zazwyczaj nie

      przekracza jednego mililitra (1 ml) w jednym wstrzyknięciu.


      Silapo podaje się osobno i nie należy go mieszać z innymi płynami do wstrzykiwań.


      image

      Nie wstrząsać strzykawek z lekiem Silapo. Długotrwałe i energiczne wstrząsanie może zaszkodzić produktowi. Jeśli wiadomo, że strzykawka z lekiem była mocno wstrząsana, nie należy używać tego leku.


      Jak samodzielnie wstrzyknąć sobie lek z ampułko-strzykawki

    • Wyjąć strzykawkę z lodówki. Płyn musi się ogrzać do temperatury pokojowej. Nie należy zdejmować osłonki igły podczas ogrzewania strzykawki do temperatury pokojowej.

    • Sprawdzić strzykawkę upewniając się, że jest to właściwa dawka leku, termin ważności leku nie został przekroczony, opakowanie jest nieuszkodzone, a płyn jest przezroczysty i nie jest

      zamarznięty.

    • Wybrać miejsce do wstrzyknięcia leku. Dobre miejsca to górna część uda, okolica brzucha, jdnak w pewnej odległości od pępka. Każdego kolejnego dnia należy wstrzykiwać lek w inne

      miejsce.

    • Umyć ręce. W celu dezynfekcji, miejsce wstrzykiwania należy przetrzeć gazikiem nasączonym płynem odkażającym.

    • Trzymać strzykawkę za cylinder, a igła w osłonce powinna być skierowana ku górze.

    • Nie należy trzymać strzykawki za głowicę tłoka, sam tłok lub osłonkę igły.

    • Nigdy nie wolno odciągać tłoka.

    • Nie należy zdejmować osłonki igły ampułko-strzykawki dopóki pacjent nie jest gotowy do wstrzyknięcia Silapo.

    • Zdjąć osłonkę igły ze strzykawki, przytrzymując cylinder i pociągając delikatnie za osłonkę

      igły, bez ruchy obrotowego. Nie należy naciskać na tłok, dotykać igły ani wstrząsać strzykawką.

    • Uchwycić fałd skóry kciukiem i palcem wskazującym. Nie należy go ściskać.

    • Wbić całkowicie igłę w fałd skórny. Lekarz lub pielęgniarka mogą pokazać pacjentowi jak to zrobić.

    • Nacisnąć na tłok kciukiem aż do oporu, by wstrzyknąć całą objętość płynu. Tłok należy naciskać powoli i równomiernie, trzymając cały czas fałd skóry.

    • Jeśli tłok został już wciśnięty do oporu, wciągnąć igłę i puścić skórę.

    • Po wyjęciu igły ze skóry może pojawić się niewielkie krwawienie w miejscu wkłucia igły. Jest to normalne. Przez kilka sekund po wstrzyknięciu można uciskać to miejsce gazikiem nasączonym płynem odkażającym.

    • Zużytą strzykawkę należy wyrzucić do specjalnego pojemnika na ostre przedmioty. Nie należy próbować ponownie zakładać osłonki na igłę.

      image

    • Zużytych strzykawek nie należy nigdy wyrzucać do pojemnika na domowe odpadki.


      image

      Jak samodzielnie wstrzyknąć sobie lek z ampułko-strzykawki

      Ampułko-strzykawka posiadana przez pacjenta może mieć dołączoną pasywną osłonę igły, która

      zapobiega ukłuciu igłą.


    • Wyjąć strzykawkę z lodówki. Płyn musi się ogrzać do temperatury pokojowej. Nie należy zdejmować osłonki igły podczas ogrzewania strzykawki do temperatury pokojowej.

    • Sprawdzić strzykawkę upewniając się, że jest to właściwa dawka leku, termin ważności leku nie został przekroczony, opakowanie jest nieuszkodzone, a płyn jest przezroczysty i nie jest

      zamarznięty.

    • Wybrać miejsce do wstrzyknięcia leku. Dobre miejsca to górna część uda, okolica brzucha, jednak w pewnej odległości od pępka. Każdego kolejnego dnia należy wstrzykiwać lek w inne miejsce.

    • Umyć ręce. W celu dezynfekcji, miejsce wstrzykiwania należy przetrzeć gazikiem nasączonym płynem odkażającym.

    • Trzymać strzykawkę za cylinder, a igła w osłonce powinna być skierowana ku górze.

    • Nie należy trzymać strzykawki za głowicę tłoka, sam tłok lub osłonkę igły.

    • Nigdy nie wolno odciągać tłoka.

    • Nie należy zdejmować osłonki igły ampułko-strzykawki dopóki pacjent nie jest gotowy do wstrzyknięcia Silapo.

    • Zdjąć osłonkę igły ze strzykawki, przytrzymując cylinder i pociągając delikatnie za osłonkę

      igły, bez ruchy obrotowego. Nie należy naciskać na tłok, dotykać igły ani wstrząsać strzykawką.

    • Uchwycić fałd skóry kciukiem i palcem wskazującym. Nie należy go ściskać.

    • Wbić całkowicie igłę w fałd skórny. Lekarz lub pielęgniarka mogą pokazać pacjentowi jak to zrobić.

      image

    • Wciskać tłok jednocześnie przytrzymując kołnierz dla palców, aż do podania całej dawki leku.

      Osłona igły NIE uruchomi się, aż do momentu podania CAŁEJ dawki leku.


    • Jeśli tłok został już wciśnięty do oporu, wciągnąć igłę i puścić skórę.

    • Puścić tłok i pozwolić, aby cała igła wsunęła się w osłonę, a osłona zatrzasnęła się na właściwym miejscu).


    • Po wyjęciu igły ze skóry może pojawić się niewielkie krwawienie w miejscu wkłucia igły. Jest to normalne. Przez kilka sekund po wstrzyknięciu można uciskać to miejsce gazikiem nasączonym płynem odkażającym.

    • Zużytą strzykawkę należy wyrzucić do specjalnego pojemnika na ostre przedmioty. Nie należy próbować ponownie zakładać osłonki na igłę.

    • Zużytych strzykawek nie należy nigdy wyrzucać do pojemnika na domowe odpadki.


      Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Silapo

      Jeśli pacjent uważa, że wstrzyknięta dawka leku Silapo była zbyt duża, powinien natychmiast

      powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Wystąpienie działań niepożądanych z przedawkowania leku Silapo jest mało prawdopodobne.


      Pominięcie zastosowania leku Silapo

      Następny zastrzyk należy wykonać jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli do przyjęcia

      kolejnej dawki pozostał jeden dzień lub mniej, pominiętej dawki nie należy przyjmować, a kolejną zastosować zgodnie z normalnym schematem dawkowania. Nie n ależy przyjmować podwójnej dawki

      w celu uzupełnienia dawki pominiętej.


      Jeśli pacjent choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu C i otrzymuje interferon i rybawirynę Pacjent powinien tę kwestię omówić z lekarzem, ponieważ w wyniku jednoczesnego stosowania Silapo z interferonem i rybawiryną zdarzały się rzadkie przypadki utraty skuteczności działania

      leku i rozwoju schorzenia określanego mianem wybiórczej aplazji czerwonokrwinkowej (PRCA, ang. pure red cell aplasia), która jest ciężką postacią niedokrwistości. Silapo nie jest dopuszczony

      do stosowania w leczeniu niedokrwistości związanej z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.


      W razie dodatkowych pytań dotyczących stosowania tego produktu należy zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.

  4. Możliwe działania niepożądane

    Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z działań wymienionych poniżej, należy niezwłocznie

    poinformować lekarza lub pielęgniarkę.


    W związku z leczeniem epoetyną zgłaszano ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Mogą one objawiać się pod postacią czerwonawych plam przypominających tarczę strzelniczą lub okrągłych wykwitów na tułowiu, często z pęcherzami pośrodku, złuszczanie skóry, owrzodzenie jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu. Powikłania te mogą być poprzedzone gorączką i objawami grypopodobnymi. W przypadku wystąpienia tych objawów należy przerwać przyjmowanie leku Silapo i niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub poszukać pomocy medycznej. Patrz też punkt 2.


    Bardzo częste: mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób.

    • Biegunka

    • Nudności

    • Wymioty

    • Gorączka

    • Nieżyt dróg oddechowych, z objawami takimi jak zatkany nos i ból gardła, była zgłaszana u pacjentów z chorobą nerek uprzednio niepoddawanych dializie.


      Częste: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób.

    • Zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Bóle głowy, szczególnie nagłe, kłujące i przypominające migrenę, dezorientacja lub drgawki mogą być objawami nagłego zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Stan ten wymaga pilnego leczenia. Podwyższone ciśnienie tętnicze

      krwi może wymagać leczenia (lub dostosowania dawek leków, które pacjent już zażywa z

      powodu nadciśnienia tętniczego krwi).

    • Zakrzepy krwi (w tym zakrzepica żył głębokich i zatorowość), które mogą wymagać natychmiastowego leczenia. U pacjenta mogą wystąpić takie objawy jak ból w klatce piersiowej, duszność oraz bolesny obrzęk i zaczerwienienie, zazwyczaj nogi.

    • Kaszel.

    • Wysypka skórna, która może być spowodowana reakcją alergiczną.

    • Ból kości lub mięśni.

    • Objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, bóle (również długotrwałe) stawów, uczucie osłabienia, dreszcze, zmęczenie i zawroty głowy. Mogą być one częstsze na początku leczenia.

      Jeśli objawy takie występują podczas wstrzyknięcia dożylnego, wolniejsze wstrzyknięcie może

      pomóc w ich uniknięciu w przyszłości.

    • Zaczerwienienie, pieczenie i ból w miejscu wstrzyknięcia.

    • Obrzęk kostek, stóp i palców.

    • Ból ręki lub nogi.


      Niezbyt często: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób.

    • Wysokie poziom potasu we krwi, który może spowodować zaburzenia rytmu serca (jest to bardzo częste działanie niepożądane u pacjentów poddawanych dializie).

    • Drgawki.

    • Niedrożność nosa lub dróg oddechowych.

    • Reakcja alergiczna.

    • Pokrzywka.


      Rzadkie: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 osób.

    • Objawy aplazji czystoczerwonokrwinkowej (PRCA)


      PRCA oznacza, że szpik kostny nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek. PRCA powoduje nagłą i ciężką niedokrwistość. Objawy to:

      • niezwykłe zmęczenie.

      • zawroty głowy.

      • duszność.


        PRCA była bardzo rzadko opisywana głównie u pacjentów z chorobą nerek po miesiącach lub latach leczenia lekiem Silapo i innymi lekami pobudzającymi wytwarzanie czerwonych krwinek.


    • Zwiększenie liczby małych krwinek (tzw. płytek krwi), które normalnie uczestniczą w tworzeniu skrzepów krwi. Lekarz sprawdzi, czy nie występuje taki objaw.


    • Ciężkie reakcje alergiczne mogą obejmować:

      • obrzęk twarzy, warg, ust, języka lub gardła.

      • trudności w połykaniu lub oddychaniu.

      • swędząca wysypka (pokrzywka).


    • Problem z krwią, co może powodować ból, ciemne zabarwienie moczu lub zwiększoną wrażliwość skóry na światło słoneczne (porfiria).


      U pacjentów poddawanych hemodializie:

    • Zakrzepy (zakrzepica) mogą wytworzyć się w przetoce do dializy. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli pacjent ma niskie ciśnienie tętnicze krwi lub jeśli w obrębie przetoki występują powikłania.

    • Zakrzepy mogą powstawać również w systemie do hemodializy. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki heparyny podczas dializy.


    Należy natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli zauważy się którykolwiek z tych objawów lub jeśli wystąpią jakiekolwiek inne objawy podczas przyjmowania leczenia lekiem Silapo.


    Zgłaszanie działań niepożądanych

    Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione

    image

    w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do „krajowego systemu zgłaszania” wymienionego w załączniku V. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.


  5. Jak przechowywać lek Silapo


    Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


    Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i etykiecie po określeniu: „Termin ważności (EXP)” lub „EXP”. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.


    Przechowywać w lodówce (w temperaturze od 2°C do 8°C). Silapo można wyjąć z lodówki i przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25°C) nie dłużej niż przez 3 dni. Jeśli strzykawka została wyjęta z lodówki i osiągnęła temperaturę pokojową (do 25°C), zawartość musi być zużyta w ciągu 3 dni lub należy ją wyrzucić.


    Nie zamrażać ani nie wstrząsać.


    Przechowywać ampułko-strzykawkę w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

    Nie stosować tego leku, jeśli zamknięcie uszczelniające jest naruszone, roztwór nie jest bezbarwny lub widoczne są pływające w nim cząstki. Jeśli zauważy się jakiekolwiek z wymienionych nieprawidłowości, produkt leczniczy należy wyrzucić.


    Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.


  6. Zawartość opakowania i inne informacje Co zawiera Silapo


Jak wygląda Silapo i co zawiera opakowanie


Silapo jest przezroczystym, bezbarwnym roztworem do wstrzykiwań. Znajduje się w przezroczystej szklanej strzykawce z igłą zamocowaną na stałe.


Ampułko-strzykawki zawierają od 0,3 do 1 ml roztworu, w zależności od zawartości epoetyny zeta (patrz "Co zawiera Silapo").


Jedno opakowanie zawiera 1, 4 lub 6 ampułko-strzykawek z osłonką lub bez osłonki igły.


Podmiot odpowiedzialny


STADA Arzneimittel AG Stadastrasse 2-18

D-61118 Bad Vilbel

Niemcy


Wytwórca


STADA Arzneimittel AG Stadastrasse 2-18

D-61118 Bad Vilbel

Niemcy


W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do miejscowego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:


STADAPHARM GmbH

Stadastraße 2-18

D-61118 Bad Vilbel Tel.: +49 (0) 6101 603-0

Faks: +49 (0) 6101 603-3888


Data ostatniej aktualizacji ulotki: {MM/RRRR}

.