Címoldal Címoldal

Optimark
gadoversetamide

Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára


Optimark 500 mikromol/ml oldatos injekció előretöltött fecskendőben

Gadoverszetamid


image Ez a gyógyszer fokozott felügyelet alatt áll, mely lehetővé teszi az új gyógyszerbiztonsági információk gyors azonosítását. Ehhez Ön is hozzájárulhat a tudomására jutó bármilyen mellékhatás bejelentésével. A mellékhatások jelentésének módjairól a 4. pont végén (Mellékhatások bejelentése) talál további tájékoztatást.


Mielőtt beadnák Önnek ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mely az Ön számára fontos információkat tartalmaz.

A kontrasztanyag beadása előtt a beteget meg kell kérdezni, hogy van-e valamilyen allergiája (pl. tengeri ételre vagy gyógyszerekre, szénanátha, csalánkiütés), túlérzékeny-e a kontrasztanyagokra és van-e asthma bronchialéja. Megfontolandó az antihisztaminokkal és/vagy glükokortikoidokkal végzett gyógyszeres előkészítés.


Béta-blokkolót szedő kezelés alatt álló betegek

Figyelembe kell venni, hogy a béta-blokkolót szedő betegek nem feltétlenül reagálnak a túlérzékenységi reakciók kezelésére használt béta agonistákra.


Szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegek

A betegek ezen csoportjában a túlérzékenységi reakciók súlyosak lehetnek. Különösen a súlyos szívbetegeknél (pl. súlyos szívelégtelenség, szívkoszorúér-betegség) fordulhat elő a kardiovaszkuláris reakciók romlása. Az Optimark-kal végzett klinikai vizsgálatok azonban ez nem volt egyértelmű.


Központi idegrendszeri betegségek

Az epilepsziában szenvedő vagy agyi léziós betegeknél a görcsrohamok előfordulásának valószínűsége a vizsgálat során emelkedett lehet. Az ilyen betegek vizsgálatánál elővigyázatosságra van szükség (pl. a beteg monitorozása), és rendelkezésre kell állnia a lehetséges görcsök gyors kezeléséhez szükséges felszerelésnek és gyógyszereknek.


Károsodott vesefunkciójú betegek

Az Optimark beadása előtt minden betegnél laboratóriumi vizsgálatokat kell végezni a vese működészavarának szűrése érdekében.

Az Optimark és néhány gadolínium tartalmú kontrasztanyag használatával kapcsolatba hozható nephrogen szisztémás fibrosisról (NSF) számoltak be már súlyos, akut vagy krónikus vesekárosodásban (GFR < 30 ml/perc/1,73 m2) és/vagy akut veseelégtelenségben szenvedő

A gyógyszer forgalomba hozatali engedélye megszűnt

betegeknél. Az Optimark ellenjavallt ezeknél a betegeknél (lásd Ellenjavallatok pont). Azok a betegek, akik májtranszplantáción estek át vagy májtranszplantáció előtt állnak, különösen nagy kockázatnak vannak kitéve, mivel ebben a csoportban nagy az akut veseelégtelenség incidenciája. Ezért az Optimark-ot májtranszplantáción átesett vagy májtranszplantáció előtt álló betegek, valamint újszülöttek esetében tilos alkalmazni. Az NSF kialakulásának kockázata közepes mértékben beszűkült vesefunkcióval (GFR 30-59 ml/perc/1,73 m2) rendelkező betegek esetében nem ismert, ezért az Optimark ilyen betegeknél csak az előny és a kockázat gondos mérlegelése után alkalmazható A gadoverszetamid dializálható. Röviddel az Optimark alkalmazását követően alkalmazott hemodialízis hasznos lehet az Optimark szervezetből történő eltávolítására. Hemodialízis kezelésben nem részesülő nephrogen szisztémás fibrosis betegek esetén semmilyen eredmény nem támogatja a hemodialízis kezelés megkezdését akár megelőző, akár kezelési célzattal.


A kiinduláskor vesekárosodásban szenvedő betegeknél az Optimark alkalmazásakor előfordult dialízist igénylő akut veseelégtelenség. Az akut veseelégtelenség kockázata nagyobb dózisú kontrasztanyag esetén magasabb lehet. A megfelelő képalkotáshoz szükséges lehető legalacsonyabb dózisú kontrasztanyagot kell alkalmazni.


Gyermekek és serdülők

Az Optimark-ot tilos autoinjektorral beadni. A véletlen túladagolás elkerülésére 2–11 éves gyermekeknek kézzel kell beadni a szükséges dózist.


Újszülöttek és csecsemők

Az Optimark nem alkalmazható két év alatti gyermekeknél. Ebben a korcsoportban még nem vizsgálták a gyógyszer biztonságosságát és hatásosságát.


Idősek

Mivel a gadoverszetamid renális clearance-e idősek esetében csökkent lehet, ezért a 65 éves és idősebb betegek veseműködési zavarának szűrése különösen fontos.

Nátrium

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) per adag nátriumot tartalmaz egészen 17 ml-ig, azaz gyakorlatilag „nátriummentes”.

A 10 ml-es és a 15 ml-es fecskendők kevesebb, mint 1 mmol nátriumot tartalmaznak, azaz gyakorlatilag „nátriummentesek”.

A nagyobb dózisok 1 mmol vagy több nátriumot tartalmaznak, amit kontrollált nátrium diéta esetén figyelembe kell venni.

20 ml oldat 28,75 mg nátriumot tartalmaz. 30 ml oldat 43,13 mg nátriumot tartalmaz.


Szérum vas- és cinkszint

Az alkalmazás során elővigyázatosság szükséges, mert a klinikai vizsgálatok során a szérum vas- és cink szintjének átmeneti csökkenését figyelték meg. Ennek a klinikai jelentősége nem ismert.


Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A gadoverszetamid terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nincsenek adatok. Az állatkísérletek nem utalnak a reproduktív képességet közvetlenül vagy közvetett módon károsan befolyásoló toxikus hatásra. Az Optimark-ot terhesség ideje alatt nem szabad alkalmazni, kivéve, ha a terhes nő klinikai állapota szükségessé teszi a gadoverszetamid alkalmazását.


Szoptatás

Nem ismert, hogy a gadoverszetamid kiválasztódik-e a humán anyatejbe. A gadoverszetamid állati tejbe történő kiválasztódásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű információ. Az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem lehet kizárni. A szoptatást az Optimark beadását követően legalább 24 órára fel kell függeszteni.


Termékenység

A gyógyszer forgalomba hozatali engedélye megszűnt

A hagyományos reproduktív toxicitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény emberen való alkalmazásakor különös veszély nem várható. Nem végeztek klinikai termékenységi vizsgálatokat.


Adagolás és alkalmazás

Az Optimark-ot kizárólag klinikai MRI gyakorlattal rendelkező orvosok alkalmazhatják.

Sürgősségi esetben az azonnali beavatkozáshoz legyen könnyen elérhető a szükséges gyógyszer (pl.: epinefrin/adrenalin, theophyllin, antihisztaminok, kortikoszteroidok és atropinok), az endotracheális cső és a lélegeztető.


Adagolás

A hatóanyagot bolusban, perifériás IV injekcióként kell beadni 0,2 ml/testtömegkilogramm dózisban (100 mikromol/ttkg). Ezt követően, a kontrasztanyag teljes mennyiségének befecskendezése érdekében a fecskendőt 5 ml, 0,9%-os (9 mg/ml) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos injekcióval át kell öblíteni. A képalkotó eljárásnak be kell fejeződnie a kontrasztanyag beadását követő 1 órán belül.


Ismételt dózis

Koponya MRI-nél, ha erős a lézió fennállásának az egyszeri dózisú kontrasztanyagos MRI-vizsgálat ellenére erős a klinikai gyanúja, vagy ha a léziók számának, méretének, kiterjedésének pontosabb

ismerete befolyásolhatja az ellátást vagy a beteg kezelését, a vizsgálat normális vesefunkciójú

betegeknél megismételhető egy második, az első után 30 percen belül beadott 0,2 mg/kg (100 mikromol/kg) bolus injekcióval, mivel ez megnövelheti vizsgálat diagnosztikus erejét. Az ismételt dózisok biztonságosságát (2 éves és idősebb) gyermekeknél és serdülőknél,

vesekárosodásban szenvedő betegeknél és időseknél nem állapították meg. Ezen populációknál az ismételt dózis nem javasolt.


Más gadolínium kontrasztanyagokkal kapcsolatos korlátozott adatokból arra következtethetünk, hogy az ismert, szoliter, reszekábilis áttéttel rendelkező betegeknél, egy 300 mikromol/kg dózisú Optimark

injekcióval végzett MR-vizsgálat a további agyi áttétek kizárását nagyobb diagnosztikai bizonyossággal teszi lehetővé.


Gyermekpopuláció

Nem szükséges az adag módosítása 2 évesnél idősebb gyermekek esetén.

Az Optimark alkalmazása ellenjavallott újszülötteknél 4 hetes korig (lásd 4.3 pont). Az Optimark alkalmazása nem ajánlott 2 év alatti gyermekeknél, mivel a készítmény biztonságosságát, hatásosságát és az éretlen vesefunkció hatását még nem vizsgálták ebben a korcsoportban.


Idősek (65 évesek és idősebbek)

Az adag módosítása nem szükséges. Idős betegek esetén óvatosan kell eljárni.


Vese- és májkárosodás

Az Optimark ellenjavallt súlyos vesekárosodásban (GFR < 30 ml/perc/1,73 m2) és/vagy akut veseelégtelenségben szenvedő és májtranszplantáción átesett vagy májtranszplantáció perioperatív

időszakában lévő betegeknél. Az Optimark közepesen súlyos vesekárosodásban

(GFR 30-59 ml/perc/1,73 m2) szenvedő betegeknél csak az előny és a kockázat gondos mérlegelése után alkalmazható, 100 mikromol/ttkg-ot nem meghaladó adagban. Egy vizsgálat során egynél több adag nem alkalmazható. Az ismételt adagolásra vonatkozó információk hiánya miatt az Optimark

injekció nem ismételhető, kivéve, ha a két injekció között legalább 7 nap telik el.


Az alkalmazás módja

A készítményt bolus perifériás intravénás injekcióként kell beadni. A kontrasztanyag teljes mennyiségének befecskendezése érdekében az injekciót 5 ml, 0,9%-os (9 mg/ml) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos injekciónak kell követnie. Ajánlott flexibilis tartós vénás katéter bevezetése. Az Optimark nem adható 2–11 éves gyermekeknek autoinjektorral.


Óvintézkedések a gyógyszer felhasználása vagy alkalmazása előtt

A gyógyszer forgalomba hozatali engedélye megszűnt

A csomagolást és az oldatot használat előtt ellenőrizni kell.


Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Formális interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

A gadoverszetamid befolyásolja az ortokrezolftalein komplexszel (OCP) történő kolorimetriás szérum-kalcium mérést. A gadoverszetamid beadása azonban nem vezet a szérum kalcium tényleges csökkenéséhez. Gadoverszetamid jelenlétében az OCP módszer téves, alacsony plazma kalcium értéket ad. Az eltérés mértéke arányos a gadoverszetamid vérkoncentrációjával, és normális vese clearence esetén megközelítőleg 90 perccel az injekció beadása után mérhető pontos érték. Csökkent vesefunkciójú betegek esetén a gadoverszetamid clearence lelassul, és az OCP-vel történő kalcium

meghatározásra gyakorolt hatás hosszabb. A gadoverszetamid nem befolyásolja a szérum kalcium más módszerekkel történő mérését, mint pl. az arzenazo III kolorimetriás módszert, az atomabszorpciós spektroszkópiát és az induktív csatolású plazma tömegspektroszkópiát.


A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az Optimark kizárólag egyszeri használatra készült, a fel nem használt adagot mindig ki kell dobni.


Ne használja fel az oldatot, ha elszíneződött vagy szemcsés anyag található benne. Ha nem eldobható eszközt használ, fordítson megkülönböztetett figyelmet a tisztítószer maradványaival történő kontamináció elkerülésére.


Előre töltött fecskendők:

Összeszerelés és vizsgálat

Vizsgálja meg, hogy a fecskendő nem mutatja-e szivárgás jeleit. Ne használja fel, ha szivárgást észlel.


image

Miután a toló rudat belecsavarta a fecskendő dugattyújába, fontos, hogy a toló rudat még további ½ fordulattal elcsavarja, hogy a szürke dugattyú szabadon forogjon.


A fecskendő használata előtt csavarja le a szürke hegyvédő kupakot és dobja el. A fecskendőhöz most már csatlakoztatható tű vagy infúziós szerelék.


Használat után dobja el a fecskendőt és a fel nem használt oldatot.

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Az előretöltött fecskendőn található lehúzható, nyomon követhetőséget célzó címkét be kell ragasztani a beteg kartonjába a felhasznált gadolínium kontrasztanyag pontos nyilvántartása érdekében. Az alkalmazott adagot is fel kell jegyezni.

A gyógyszer forgalomba hozatali engedélye megszűnt

Elektronikus betegdokumentáció használata esetén a készítmény nevét, gyártási tétel számát és az adagot rögzíteni kell a beteg dokumentációjában.