pfizer

Siklos

Kas ir Siklos?


Siklos ir zāles, kas satur aktīvo vielu hidroksikarbamīdu. Tās ir pieejamas kā tabletes (100 un 1 000 mg). 1000 mg tabletei ir īpašas dalījuma līnijas, lai to viegli varētu sadalīt četrās vienādās daļās.


Kāpēc lieto Siklos?


Siklos lieto pieaugušajie, pusaudžiem un bērniem no divu gadu vecuma , kam ir sirpjveida šūnu sindroms (ģenētiska slimība, kuras gadījumā sarkanie asinsķermenīši kļūst stīvi un lipīgi un maina formu no diskveida uz pusloka (kā sirpis). Šīs zāles lieto, lai novērstu atkārtotas, sāpīgas vazookluzīvas krīzes, kas rodas, kad patoloģiski sarkanie asinsķermenīši nosprosto asinsvadus, ierobežojot asins pieplūdi orgānam. Šīs krīzes var izpausties kā akūts krūškurvja sindroms – dzīvībai bīstams stāvoklis, kad pacientam rodas pēkšņas sāpes krūtīs, drudzis, apgrūtināta elpošana vai rentgena attēlā redzamas šķidruma uzkrāšanās pazīmes plaušās.


Tā kā ar sirpjveida šūnu sindromu slimojošo pacientu skaits ir neliels, slimību uzskata par „retu”, un 2003. gada 9. jūlijā Siklos tika apstiprinātas kā zāles retu slimību ārstēšanai.


Šīs zāles var iegādāties tikai pret recepti.


Kā lieto Siklos?


Ārstēšana ar Siklos jāuzsāk ārstam, kam ir pieredze sirpjveida šūnu sindroma ārstēšanā.


Siklos lieto vienreiz dienā, vēlams no rīta pirms brokastīm. Sākumdeva parasti ir 15 mg uz kilogramu ķermeņa masas, izmantojot vispiemērotāko tabletes stiprumu (100 vai 1000 mg) attiecīgās devas

iegūšanai, vajadzības gadījumā dalot 1000 mg tableti ceturtdaļās (250 mg). Devu pielāgo atbilstoši atbildes reakcijai uz ārstēšanu. Parastā deva ir 15 – 30 mg uz kilogramu ķermeņa masas dienā. Devas līdz 35 mg uz kilogramu ķermeņa masas dienā var lietot izņēmuma gadījumos, kamēr tiek kontrolēts, vai pacientam nerodas nevēlamas izmaiņas asins sastāvā. Pacientiem, kam nav atbildes reakcijas pret šo devu vai kam radušās blakusparādības, iespējams, ārstēšana jāpārtrauc vai jāatliek. Siklos deva jāsamazina pacientiem, kam ir vāji vai vidēji izteikti nieru darbības traucējumi. Plašāka informācija atrodama zāļu lietošanas instrukcijā.


Siklos darbojas?


Siklos aktīvā viela, hidroksikarbamīds, nomāc dažu šūnu, piemēram, asinsķermenīšu, augšanu un vairošanos. Lai gan precīzs hidroksikarbamīda darbības mehānisms šīs slimības gadījumā nav zināms, šī aktīvā viela var samazināt asinīs cirkulējošo šūnu skaitu, kā arī novērst sarkano asinsķermenīšu formas izmaiņas pacientiem ar sirpjveida šūnu sindromu. Tas mazina asinsvadu nosprostošanās risku.


Hidroksikarbamīds, kas līdz šim bija pazīstams ar nosaukumu hidroksiurīnviela, Eiropas Savienībā (ES) ir pieejams jau vairākus gadu desmitus lietošanai citu slimību, tostarp dažu vēža veidu, ārstēšanai.


Kā noritēja Siklos izpēte?


Tā kā hidroksikarbamīds ir labi zināma viela, kas jau tiek lietota citu zāļu sastāvā, uzņēmums izmantoja zinātniskās literatūras datus, lai pamatotu Siklos lietošanu pieaugušajiem un bērniem ar sirpjveida šūnu sindromu. Uzņēmums jo īpaši sniedza Siklos efektivitātes pierādījumus no 11 publicētiem pētījumiem ar 378 bērniem un no trīs nacionāliem reģistriem, kuros apkopota informācija par 155 bērniem ar sirpjveida šūnu sindromu, kas tika ārstēti ar Siklos līdz septiņiem gadiem ilgā periodā. Tas sniedza arī pierādījumus no pētījuma ar 299 pieaugušajiem, kurā Siklos iedarbību salīdzināja ar placebo (fiktīvas ārstēšanas) iedarbību, kā arī ar citu pētījumu rezultātiem, kuros bija iesaistīti 430 pieaugušie un viens valsts informācijas reģistrs par 123 pieaugušajiem, kas ārstēti ar Siklos. Pētījumos tika salīdzināts vazookluzīvo krīžu skaits pirms un pēc ārstēšanas ar Siklos, krīzi definējot kā jebkuru sāpīgu epizodi, kas skar rokas, kājas, vēderu, muguru vai krūškurvi.


Kādas bija Siklos priekšrocības šajos pētījumos?


Ar Siklos ārstētiem pacientiem pēc ārstēšanas bija mazāk vazookluzīvu krīžu nekā pirms tam, to biežums bērniem un pieaugušajiem samazinājās par 66 – 80%. Arī akūta krūškurvja sindroma gadījumu biežums samazinājās par 25 – 33%. Tāpat bija mazāk hospitalizācijas gadījumu un mazāk slimnīcā pavadītu dienu. Iedarbība saglabājās līdz septiņiem gadiem ilgā periodā. Pētījumā ar pieaugušajiem, kurā Siklos salīdzināja ar placebo, Siklos lietotāju vidū (2.5 krīzes gadā) bija mazāk vazookluzīvu krīžu nekā placebo lietotāju vidū (4.5 krīzes gadā).


Kāds risks pastāv, lietojot Siklos?


Visbiežāk sastopamā Siklos blakusparādība (novērota vairāk nekā 1 pacientam no 10) ir kaulu smadzeņu nomākums, kas izraisa neitropēniju (mazu neitrofilo leikocītu (leikocītu veids) skaitu), retikulocitopēniju (mazs retikulocītu (nenobriedušu sarkano asinsķermenīšu veids) skaits) un makrocitozi (sarkano asinsķermenīšu palielināšanās). Pacientiem, kas lieto Siklos, lai kontrolētu asinsķermenīšu skaitu, kā arī uzraudzītu nieru un aknu darbību, jāveic asins analīzes pirms ārstēšanas un regulāri tās laikā. Asinsķermenīšu skaits parasti normalizējas divu nedēļu laikā pēc Siklos terapijas pārtraukšanas. Vīriešiem, kurus ārstēja ar Siklos, loti bieži novēroja atgriezenisku oligospermiju vai azoospermiju (veselīgas spermas samazinātu veidošanos vai neveidošanos). Pilns visu Siklos izraisīto blakusparādību apraksts ir atrodams zāļu lietošanas instrukcijā.

Siklos nedrīkst lietot arī cilvēki, kam ir smagi nieru vai aknu darbības traucējumi vai kam ir bīstami mazs asinsķermenīšu skaits. Zīdīšana Siklos lietošanas laikā ir jāpārtrauc. Pilns ierobežojumu saraksts ir atrodams zāļu lietošanas instrukcijā.


Kāpēc Siklos tika apstiprinātas?


Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja (CHMP) nolēma, ka pacienta ieguvums, lietojot Siklos, pārsniedz šo zāļu radīto risku, un ieteica izsniegt Siklos reģistrācijas apliecību.


Kas tiek darīts, lai nodrošinātu nekaitīgu un efektīvu Siklos lietošanu?


Lai nodrošinātu iespējami nekaitīgu Siklos lietošanu, ir izstrādāts riska pārvaldības plāns. Pamatojoties uz šo plānu, Siklos zāļu aprakstā ietverta drošuma informācija, kā arī Siklos lietošanas instrukcija, tostarp attiecīgi piesardzības pasākumi, kas jāievēro veselības aprūpes speciālistiem un pacientiem. Uzņēmums, kas ražo Siklos, sniegs arī informācijas materiālus ārstiem un pacientiem, kuros apkopota informācija par šo zāļu lietošanas drošumu.


Cita informācija par Siklos


Eiropas Komisija 2007. gada 29. jūnijā izsniedza Siklos reģistrācijas apliecību, kas derīga visā Eiropas Savienībā.


Retu slimību ārstēšanai paredzēto zāļu komitejas atzinuma kopsavilkums par Siklos ir pieejams aģentūras tīmekļa vietnē ema.europa.eu/Find medicine/Human medicines/Rare disease designation.


Pilns Siklos EPAR teksts ir atrodams aģentūras tīmekļa vietnē ema.europa.eu/Find medicine/Human medicines/European Public Assessment Reports. Plašāka informācija par ārstēšanu ar Siklos pieejama zāļu lietošanas pamācībā (kas arī ir EPAR daļa) vai iegūstama, sazinoties ar ārstu vai farmaceitu.


Šo kopsavilkumu pēdējo reizi atjaunināja 03.2014.


EMA/762197/2010 EMEA/H/C/000689


EPAR kopsavilkums plašākai sabiedrībai


Siklos

hidroksikarbamīds


Šis ir Eiropas Publiskā novērtējuma ziņojuma (EPAR) kopsavilkums par Siklos. Tajā ir paskaidrots, kā Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja (CHMP) novērtēja šīs zāles, pirms sniegt pozitīvu reģistrācijas apliecības piešķiršanas atzinumu un ieteikumus par Siklos lietošanu.


Mājas lapa
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
BalgarskiCestinaDanskDeutschEesti-keelEllinikaEnglishEspanolFrancaisHrvatskiItalianoLietuviu-kalbaMagyarMaltiNederlandsPolskiPortuguesRomanaSlovencinaSlovenscinaSuomiSvenska

© 2015.