Mājas lapa Mājas lapa

Optimark
gadoversetamide

Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam


Optimark 500 mikromoli/ml šķīdums injekcijām pilnšļircē

Gadoversetamide


imageŠīm zālēm tiek piemērota papildu uzraudzība. Tādējādi būs iespējams ātri identificēt jaunāko informāciju par šo zāļu drošumu. Jūs varat palīdzēt, ziņojot par jebkādām novērotajām blakusparādībām. Par to, kā ziņot par blakusparādībām, skatīt 4. punkta beigās.


Pirms zāļu saņemšanas uzmanīgi izlasiet visu instrukciju, jo tā satur Jums svarīgu informāciju.

Pirms kontrastvielas injicēšanas pacienti jāizjautā, vai viņiem nav kāda alerģija (piemēram, alerģija pret jūras uzturproduktiem vai zālēm, siena drudzis, nātrene), vai nav paaugstināta jutība pret kontrastvielu un bronhiālā astma. Iespējams, būs nepieciešama premedikācija ar antihistamīniem un/vai glikokortikoīdiem.


Pacienti, kuri lieto bēta blokatorus

Jāņem vērā, ka pacientiem, kuri saņem bēta blokatorus, nevēro adekvātu reakciju pēc bēta agonistu ievadīšanas, kurus parasti izmanto paaugstinātas jutības reakciju ārstēšanai.


Pacienti, kuriem ir kardiovaskulāra slimība

Šajā grupā var būt smagi izteiktas paaugstinātas jutības reakcijas. Īpaši tas attiecas uz pacientiem, kuriem ir nopietnas sirds saslimšanas (piemēram, smaga sirds mazspēja, koronāro artēriju slimība), jo viņiem kardiovaskulārās reakcijas var būt sevišķi smagas. Tomēr Optimark klīniskajos pētījumos šis apgalvojums neguva apstiprinājumu.


Centrālās nervu sistēmas traucējumi

Pacientiem, kuriem ir epilepsija vai smadzeņu bojājumi, ir paaugstināts krampju risks izmeklēšanas laikā. Izmeklējot šos pacientus, nepieciešami piesardzības pasākumi (piemēram, pacienta monitorēšana) un jābūt pieejamam aprīkojumam un zālēm, kas nepieciešamas ātriem terapijas pasākumiem krampju gadījumā.

Pacienti ar nieru darbības traucējumiem

Pirms Optimark ievadīšanas visiem pacientiem vajadzētu veikt nieru disfunkcijas skrīningu, veicot laboratoriskas analīzes.

Bijuši ziņojumi par nefrogēnu sistēmisku fibrozi (NSF), kas saistīta ar Optimark un dažu gadolīniju saturošu kontrastvielu lietošanu pacientiem ar akūtiem vai hroniskiem smagiem nieru darbības traucējumiem (GFĀ <30ml/min/1,73m2) un/vai akūtiem nieru bojājumiem. Optimark šiem pacientiem ir kontrindicēts (skatīt sadaļu “Kontrindikācijas”). Pacientiem, kam bijusi vai pašreiz tiek veikta aknu transplantācija, pastāv īpaši augsts risks, jo šajā grupā ir bieži sastopama akūta nieru mazspēja. Tādēļ Optimark nedrīkst lietot pacientiem, kam bijusi vai pašreiz tiek veikta aknu transplantācija, un jaundzimušajiem. NSF attīstības risks pacientiem ar vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem (GFĀ 30-59 ml/min/1,73 m2) nav zināms, tādēļ pacientiem ar vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem Optimark vajadzētu lietot tikai pēc rūpīgas riska/ieguvuma izvērtēšanas. Gadoversetamīds ir izvadāms ar dialīzi. Optimark izvadīšanai no organisma var būt noderīga hemodialīze īsi pēc Optimark ievadīšanas. Nav pierādījumu, kas atbalsta hemodialīzes uzsākšanu profilaktiski vai NSF ārstēšanai, pacientiem, kuri vēl nesaņem hemodialīzi.


Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem sākotnējā stāvoklī, lietojot Optimark, novērots akūts nieru bojājums, kam nepieciešama dialīze. Palielinot kontrastvielas devu, akūta nieru bojājuma risks var paaugstināties. Ievadiet zemāko iespējamo devu atbilstoša attēla iegūšanai.


Bērni un pusaudži

Optimark nedrīkst ievadīt ar autoinjektoru. Bērniem vecumā no 2 līdz 11 gadiem nepieciešamā deva jāievada manuāli, lai izvairītos no pārdozēšanas kļūdas dēļ.


Jaundzimušie un zīdaiņi

Zāles vairs nav reğistrētas

Optimark nedrīkst ievadīt bērniem vecumā līdz diviem gadiem. Šajā vecuma grupā drošums un efektivitāte nav izpētīta.


Gados vecāki pacienti

Tā kā gados vecākiem pacientiem var būt traucēts gadoversetamīda renālais klīrenss, īpaši svarīgi ir veikt nieru disfunkcijas skrīningu 65 gadus veciem un vecākiem pacientiem.


Nātrijs

Medicīniskais produkts satur mazāk par 1 mmol nātrija (23 mg) katrā devā līdz 17 ml, - būtībā tas ir “nātriju nesaturošs”.

10 ml šļirces un 15 ml šļirces satur mazāk par 1 mmol nātrija, - būtībā tās ir “nātriju nesaturošas”. Lielākas devas satur 1 mmol nātrija vai vairāk, kas jāņem vērā pacientiem ar kontrolētu nātrija diētu. 20 ml šķīduma satur 28,75 mg nātrija.

30 ml šķīduma satur 43,13 mg nātrija.


Dzelzs un cinks serumā

Tā kā klīniskajos pētījumos novēroja pārejošu dzelzs un cinka līmeņu samazināšanos serumā, jāievēro piesardzība. Šīs atradnes klīniskā nozīme nav zināma.


Fertilitāte, grūtniecība un barošana ar krūti

Grūtniecība

Dati par gadoversetamīda lietošanu grūtniecības laikā nav pieejami. Pētījumi ar dzīvniekiem neuzrāda tiešu vai netiešu kaitīgu ietekmi saistītu ar reproduktīvo toksicitāti. Optimark grūtniecības laikā nevajadzētu lietot, ja vien sievietes klīniskā stāvokļa dēļ nav nepieciešama gadoversetamīda lietošana.


Barošana ar krūti

Nav zināms, vai gadoversetamīds izdalās cilvēka pienā. Informācija par gadoversetamīda izdalīšanos dzīvnieku pienā nav pietiekama. Nevar izslēgt risku zīdainim.

Vismaz 24 stundas pēc Optimark ievadīšanas būtu jāpārtrauc krūts barošana.

Fertilitāte

Neklīniskajos standartpētījumos iegūtie dati par reproduktīvo toksicitāti neliecina par īpašu risku cilvēkam. Nav veikti klīniskie pētījumi par fertilitāti.


Devas un lietošanas veids

Optimark vajadzētu ievadīt ārstiem, kuriem ir pieredze klīniskas MR izmeklēšanas veikšanā.

Lai varētu veikt tūlītēju medicīnisku iejaukšanos ārkārtējā situācijā, jābūt pieejamām nepieciešamajām zālēm (piemēram, epinefrīns/adrenalīns, teofilīns, antihistamīni, kortikosteroīdi un atropīns), endotraheālai caurulītei un mākslīgās ventilācijas aparātam.


Devas

Viela jāievada perifēras intravenozas bolus injekcijas veidā, lietojot devu 0,2 ml/kg

(100 mikromoli/kg) ķermeņa masas. Lai nodrošinātu pilnīgu kontrastvielas injicēšanu, pēc injekcijas jāievada arī 5 ml 9 mg/ml (0,9 %) nātrija hlorīda šķīdums injekcijām. Izmeklēšana jāizdara 1 stundas laikā pēc kontrastvielas ievades.


Atkārtota deva

Veicot kraniālo MR, ja pēc vienreizējas MR ar kontrastvielas pielietošanu nezūd aizdomas par bojājumu vai nepieciešama precīzāka informācija par bojājumu skaitu, izmēru vai izplatību, kas varētu ietekmēt pacienta terapijas izvēli vai taktiku, un nieru funkcija ir normāla, pieļaujama otra bolus

0,2 ml/kg (100 mikromoli/kg) injekcija 30 minūšu laikā pēc pirmās, jo tā varētu uzlabot diagnostiku. Atkārtotu devu drošums nav pārbaudīts bērniem un pusaudžiem (vecumā no 2 gadiem), kā arī gados vecākiem cilvēkiem un pacientiem ar nieru darbības traucējumiem. Atkārtota deva nav ieteicama šajās populācijās.


Zāles vairs nav reğistrētas

Ierobežotie dati par citām gadolīniju saturošām kontrastvielām liecina, ka papildu kraniālo metastāžu izslēgšanai pacientam ar zināmu solitāru, rezecējamu metastāzi būtu jāveic MR izmeklēšana, injicējot devu 300 mikromoli/kg ķermeņa masas, jo Optimark varētu dot pārliecinošākus rezultātus.


Pediatriskā populācija

Uzskata, ka devas pielāgošana nav nepieciešama bērniem vecumā no 2 gadiem.

Optimark ir kontrindicēts jaundzimušajiem līdz 4 nedēļu vecumam. Optimark nav ieteicams lietošanai bērniem vecumā līdz diviem gadiem, jo nav izpētīts drošums, efektivitāte un ietekme uz nenobriedušām nieru funkcijām šajā vecuma grupā.


Gados vecāki pacienti (65 gadus veci un vecāki)

Uzskata, ka devas pielāgošana nav nepieciešama. Lietojot gados vecākiem pacientiem, jāievēro piesardzība.


Nieru un aknu darbības traucējumi

Optimark ir kontrindicēts pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem (GFR

<30 ml/min/1,73 m2) un/vai akūtiem nieru bojājumiem, pacientiem, kam bijusi aknu transplantācija, vai pacientiem aknu transplantācijas perioperatīvā periodā. Optimark jālieto tikai pēc rūpīgas

risku/ieguvumu izvērtēšanas pacientiem ar vidēji smagiem nieru darbības traucējumiem (GFR

30-59 ml/min/1,73 m2), devai nepārsniedzot 100 mikromoli/kg ķermeņa masas. Skenēšanas laikā nedrīkst lietot vairāk nekā vienu devu. Tā kā nav informācijas par atkārtotu ievadīšanu, tādēļ Optimark injekcijas nedrīkst atkārtot, ja vien starp injekcijām nav vismaz 7 dienu pārtraukums.


Lietošanas veids

Viela jāievada perifēras intravenozas bolus injekcijas veidā. Lai nodrošinātu pilnīgu kontrastvielas injicēšanu, pēc injekcijas jāievada arī 5 ml 9 mg/ml (0,9 %) nātrija hlorīda šķīdums injekcijām. Ieteicams izmantot lokanu pastāvīgo venozo katetru.

Optimark nedrīkst ievadīt ar autoinjektoru bērniem vecumā no 2 līdz 11 gadiem.


Piesardzības pasākumi pirms zāļu lietošanas vai rīkošanās ar tām

Pirms lietošanas jāpārbauda konteiners un šķīdums.

Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi

Nav veikti oficiāli mijiedarbības pētījumi.

Noteikts, ka gadoversetamīds izraisa mijiedarbību seruma kalcija mērījumos, lietojot orto- krezolftaleīna kompleksona (OCP) kolorimetrisko metodi. Gadoversetamīda ievadīšana nerada īstu seruma kalcija līmeņa samazināšanos. Gadoversetamīda klātbūtnē OCP tehnika uzrāda kļūdainu, pārāk zemu plazmas kalcija vērtību. Šī mērījuma artefakta izteiktība ir proporcionāla gadoversetamīda koncentrācijai asinīs, un pacientiem, kuriem ir normāls renālais klīrenss, precīzas vērtības var iegūt aptuveni 90 minūtes pēc injekcijas. Pacientiem ar nieru funkcijas traucējumiem gadoversetamīda klīrenss būs palēnināts, tāpēc būs arī ilgāka mijiedarbība ar kalciju, ko noteiks ar OCP. Gadoversetamīds neietekmē citas seruma kalcija noteikšanas metodes, kā arsenazo III kolorimetrisko metodi, atomu absorbcijas spektroskopiju un induktīvi saistītās plazmas masas spektroskopiju.


Īpaši norādījumi atkritumu likvidēšanai un citi norādījumi par rīkošanos

Optimark ir paredzēts tikai vienreizējai lietošanai, neizlietotās porcijas ir jālikvidē.


Nelietojiet šķīdumu, ja tam ir izmainīta krāsa vai tajā redzamas atsevišķas daļiņas. Ja izmantots aprīkojums, kuru var lietot atkārtoti, rūpīgi jāievēro piesardzības pasākumi, lai novērstu piesārņojumu ar tīrošo līdzekļu atliekām.


Pilnšļirces: Salikšana un apskate

image

Apskatiet šļirci, vai tā nav bojāta. Bojājuma gadījumā nelietojiet to.


Zāles vairs nav reğistrētas

Pēc bīdāmā serdeņa ieskrūvēšanas šļirces virzulī ir svarīgi pagriezt bīdāmo serdeni par papildu ½ apgriezienu, lai pelēkais virzulis brīvi rotētu


Pirms šļirces lietošanas, noņemiet pelēko uzgaļa vāciņu un izmetiet. Šļirce ir gatava adatas vai infūzijas caurulītes piestiprināšanai.


Pēc lietošanas iznīciniet šļirci un neizlietoto šķīduma porciju.

Neizlietotās zāles vai izlietotie materiāli jāiznīcina atbilstoši vietējām prasībām.

Uz pilnšļircēm esošā pašlīpošā uzskaites uzlīme jāielīmē pacienta pierakstos, lai nodrošinātu precīzu izmantotās gadolīnija kontrastvielas uzskaiti. Jāpieraksta arī izmantotā deva.

Ja tiek izmantoti elektroniskie pacientu pieraksti, tad zāļu nosaukums, sērijas numurs un deva ir jāievada pacienta pierakstos.