Koduleht Koduleht

Optimark
gadoversetamide

Pakendi infoleht: teave kasutajale


Optimark 500 mikromooli/ml süstelahus süstelis

Gadoversetamiid


imageKäesoleva ravimi suhtes kohaldatakse täiendavat järelevalvet, mis võimaldab kiiresti tuvastada uut ohutusteavet. Te saate sellele kaasa aidata, teavitades ravimi kõigist võimalikest kõrvaltoimetest. Kõrvaltoimetest teavitamise kohta vt lõik 4.


Enne ravimi kasutamist lugege hoolikalt infolehte, sest siin on teile vajalikku teavet.

Enne kontrastaine süstimist tuleb patsiendilt küsida, kas tal on varem olnud allergiat (nt allergia mereandide või ravimite suhtes, heinapalavik, urtikaaria), kas patsiendil esineb ülitundlikkust kontrastainele või kas ta põeb bronhiaalastmat. Vajadusel tuleb kaaluda premedikatsiooni antihistamiinikumide ja/või glükokortikoididega.


Beeta-blokaatoreid tarvitavad patsiendid

Vajalik on märkida, et beeta-blokaatoreid tarvitavad patsiendid ei pruugi reageerida beeta- agonistidele, mida tavaliselt kasutatakse ülitundlikkusreaktsioonide ravis.


Kardiovaskulaarse haigusega patsiendid

Selles patsiendirühmas võivad ülitundlikkusreaktsioonid olla rasked. Iseäranis võivad kardiovaskulaarsed reaktsioonid süveneda tõsiste südamehaigustega (nt raske südamepuudulikkus, koronaartõbi) patsientidel. Sellele vaatamata ei ole eelmainitut Optimark’i kliinilistes uuringutes täheldatud.


Kesknärvisüsteemi häired

Epilepsia või ajukahjustusega patsientidel võib krampide tekketõenäosus uuringu kestel olla suurenenud. Nende patsientide hindamisel (nt monitooringu käigus) tuleb järgida ettevaatusabinõusid, samuti peavad valmis olema seadmed ja ravimid, mis võimaldavad krampide tekkel nende kiiret ravi.


Neerufunktsiooni kahjustusega patsiendid

Enne Optimark’i manustamist tuleks kõiki patsiente laborianalüüside põhjal kontrollida võimaliku neeruhäire suhtes.

Optimark’i ja mõnede gadoliiniumi sisaldavate kontrastainete kasutamisel raske ägeda või kroonilise neerukahjustusega ja/või ägeda neeruvigastusega patsientidel (GFR <30 ml/min/1,73 m2) on esinenud nefrogeenset süsteemset fibroosi (NSF). Optimark on nendele patsientidele vastunäidustatud (vt lõik

„Vastunäidustused“). Eriti kõrge on risk siirdatud maksaga või maksasiirdamisel olevatel patsientidel,

kuna selles rühmas on ägeda neerukahjustuse esinemissagedus kõrge. Seetõttu ei tohi Optimark’i kasutada siirdatud maksaga ega maksasiirdamisel olevatel patsientidel ega vastsündinutel. NSF’i väljakujunemise oht mõõduka neerukahjustusega patsientidel (GFR 30-59 ml/min/1,73 m2) ei ole teada, seetõttu võib Optimark’i mõõduka neerukahjustuse korral kasutada ainult pärast kasu- ja riskiprofiili hoolikat kaalumist. Gadoversetamiid on dialüüsitav. Hemodialüüs lühikest aega pärast Optimark’i manustamist võib olla sobiv meetod Optimark’i eemaldamiseks kehast. Puuduvad andmed, mis toetavad hemodialüüsi alustamist nefrogeense süsteemse fibroosi ennetamiseks või raviks patsientidel, kellele hemodialüüsi veel ei tehta.


Optimark’i kasutamisel on mõõduka neerufunktsiooni langusega patsientidel esinenud dialüüsi vajavat ägedat neerukahjustust. Kontrastaine suurendatud annuse tõttu võib ägeda neerukahjustuse risk suureneda. Manustage väikseim võimalik annus, millest piisab piltdiagnostilise uuringu teostamiseks.


Kasutamine lastel ja noorukitel

Optimark’i manustamine autoinjektoriga ei ole lubatud. Vajalik annus tuleb lastele vanuses 2…11 aastat manustada käsitsi, et vältida eksikombel üleannustamist.


Kasutamine vastsündinutel ja imikutel

Optimark’i ei tohi kasutada alla 2-aastastel lastel. Ohutust ja efektiivsust selles vanusegrupis uuritud ei ole.


Eakad patsiendid

Ravimil on müügiluba lõppenud

Et gadoversetamiidi neerukaudne kõrvaldamine võib eakatel olla häiritud, on võimaliku neeruhäire kontroll üle 65 aastastel patsientidel eriti oluline.


Naatrium

Ravim sisaldab vähem kui 1 mmol naatriumi (23 g) kuni 17 ml annuse kohta, see tähendab põhimõtteliselt „naatriumivaba“.

10 ml süstlid ja 15 ml süstlid sisaldavad vähem kui 1 mmol naatriumi, see tähendab põhimõtteliselt

„naatriumivabad“.

Suuremad annused sisaldavad 1 mmol naatriumi või enam. Sellega tuleb arvestada kontrollitud naatriumisisaldusega dieedil olevatel patsientide puhul.

20 ml lahust sisaldab 28,75 mg naatriumi. 30 ml lahust sisaldab 43,13 mg naatriumi.


Raua- ja tsingisisaldus seerumis

Ettevaatus on vajalik ka seerumi raua- ja tsingiparameetrite ajutise languse tõttu, mida on kliiniliste uuringute käigus täheldatud. Selle kliinilist tähtsust ei teata.


Fertiilsus, rasedus ja imetamine

Rasedus

Gadoversetamiidi kasutamise kohta rasedatel andmed puuduvad. Loomkatsetes ei ole ilmnenud otsest või kaudset kahjulikku toimet reproduktiivsele toksilisusele. Optimark’i ei tohi kasutada raseduse ajal, kui gadoversetamiidi kasutamine ei ole patsiendi kliinilise seisundi tõttu hädavajalik.


Imetamine

Ei ole teada, kas gadoversetamiid eritub rinnapiima. Andmed gadoversetamiidi eritumisest loomade piima on puudulikud. Riski rinnalapsele ei saa välistada. Rinnaga toitmine tuleb pärast Optimark’i manustamist katkestada vähemalt 24 tunniks.


Fertiilsus

Reproduktiivse toksilisuse mittekliinilised tavauuringud ei ole näidanud kahjulikku toimet inimesele. Kliinilisi fertiilsusuuringuid ei ole läbi viidud.

Annustamine ja manustamisviis

Optimark’i peab manustama arst, kellel on kogemusi kliinilise MRT läbiviimisel.

Viivitamatu esmaabi osutamiseks peavad käepärast olema vajalikud ravimpreparaadid (nt epinefriin/adrenaliin, teofülliin, antihistamiinid, kortikosteroidid ja atropiinid), endotrahheaalne toru ja ventilaator.


Annustamine

Ainet tuleb manustada perifeerse intravenoosse boolusena annuses 0,2 ml/kg (100 mikromooli/kg) kehakaalu kohta. Kontrastaine kadude vältimiseks peab süstimisele järgnema järelsüstimine 5 ml füsioloogilise süstelahusega 9 mg/ml (0,9%). Kuvamisprotseduur tuleb lõpetada 1 tunni jooksul pärast kontrastaine manustamist.


Korduvannus

Kraniaalse MRT korral, kui püsib kliiniline kahtlus kahjustuse olemasolu suhtes vaatamata üksikannusega kontrasteeritud MRT’le või kui täpsemad andmed kahjustuste arvu, suuruse või ulatuse kohta võivad mõjutada patsiendikäsitlust või ravi, võib normaalse neerufunktsiooniga patsientidele manustada 30 minuti jooksul pärast esimest süsti teise booluse annuses 0,2 ml/kg

(100 mikromooli/kg), kuna see võib suurendada uuringu diagnostilist väärtust. Korduvannustamise ohutust ei ole lastel (vanuses kaks aastat ja vanemad), teismelistel,

neerukahjustusega patsientidel ega eakatel uuritud. Nendes erirühmades ei ole korduvannustamine soovitatav.


Piiratud andmed teiste gadoliiniumi sisaldavate kontrastainete kohta näitavad, et täiendavate kraniaalsete metastaaside välistamiseks patsiendil, kellel esineb teadaolevalt üksik resetseeritav metastaas, võib MR-uuringul koos Optimark 300 mikromooli/kg süstimisega olla suurem diagnostiline usaldusväärsus.


Ravimil on müügiluba lõppenud

Lapsed

Annuse kohandamine ei ole vajalik lastel vanuses 2 aastat ja vanemad.

Optimark on vastunäidustatud vastsündinutel vanuses kuni 4 nädalat. Optimark’i ei soovitata kasutada alla kahe aasta vanustel lastel, sest selles vanusegrupis ei ole ohutust, efektiivsust ja väljaarenemata neeru funktsiooni mõju uuritud.


Eakad (65-aastased ja vanemad)

Annuse kohandamine ei ole vajalik. Eakate patsientide puhul tuleb järgida ettevaatusabinõusid.


Neeru- ja maksakahjustus

Optimark on vastunäidustatud tõsise neerukahjustusega patsientidel (päsmakeste filtratsioonikiirus (GFR) <30 ml/min/1,73 m2) ja/või ägeda neeruvigastusega patsientidel, kellel on siirdatud maks või kellele siirdatakse maksa. Mõõduka neerukahjustuse korral (GFR 30-59 ml/min/1,73 m2) võib Optimark’i kasutada ainult pärast kasu- ja riskiprofiili hoolikat kaalumist ja annuses kuni

100 mikromooli/kg kehakaalu kohta. Uuringu käigus ei tohi kasutada üle ühe annuse. Kuna puuduvad andmed korduvmanustamise kohta, ei tohi Optimark’i süsti korrata, kui kahe süsti vahele jääb vähem kui 7 päeva.


Manustamisviis

Ainet tuleb manustada perifeerse intravenoosse boolussüstena. Kontrastaine täieliku manustamise tagamiseks peab süstile järgnema 5 ml loputamine naatriumkloriidi 9 mg/ml (0,9%) süstelahusega. Soovitatav on elastse püsiveenikateetri paigaldus.

Lastele vanuses 2…11 ei ole lubatud Optimark’i manustamine autoinjektoriga.


Enne ravimi käsitsemist või manustamist tuleb järgida ettevaatusabinõusid

Enne kasutamist tuleb ravimipudelit ja lahust kontrollida.

Koostoimed teiste ravimitega ja muud koostoimed

Ametlikke koostoimete uuringuid läbi viidud ei ole.

Gadoversetamiidi puhul on näidatud interferentsi olemasolu seerumi kaltsiumisisalduse mõõtmisel, kui kasutatakse kolorimeetrilist meetodit ortokresoolftaleiin-kompleksooniga (OCP). Sellele vaatamata ei põhjusta gadoversetamiidi manustamine seerumi kaltsiumisisalduse tegelikku langust. Gadoversetamiidi olemasolul annab OCP-meetod plasma kaltsiumi mõõtmisel väära (madala) tulemuse. Mainitud mõõtehälbe ulatus on võrdeline gadoversetamiidi kontsentratsiooniga veres, mistõttu normaalse renaalse kliirensiga patsientidel on korrektsed väärtused mõõdetavad ligikaudu 90

minuti möödumisel süstimisest. Kahjustunud neerufunktsiooniga patsientidel on gadoversetamiidi

kliirens aeglustunud ja interferents kaltsiumi määramisel OCP-ga seetõttu pikema kestusega. Gadoversetamiid ei mõjuta teisi seerumi kaltsiumisisalduse mõõtmiseks kasutatavaid meetodeid nagu arseenazo-III kolorimeetriline meetod, aatomabsorptsiooni spektroskoopia ja induktiivselt seotud plasma mass-spektroskoopia.


Erihoiatused ravimi hävitamiseks ja käsitlemiseks

Optimark on ette nähtud ühekordseks kasutamiseks; ravimi kasutamata jäänud osa tuleb hävitada.


Lahuse kasutamine ei ole lubatud, kui selle värvus on muutunud või kui selles esineb hõljuvaid osakesi. Korduvkasutatava varustuse korral tuleb hoolikalt vältida puhastusvahendite jälgedest tingitud jääkreostust.


Süstlid

Kokkupanek ja kontroll

image

Kontrollige süstlit võimalike lekete suhtes. Lekke olemasolul ärge süstlit kasutage.


Ravimil on müügiluba lõppenud

Pärast kolvi kinnitamist süstli otsa on oluline pöörata kolbi täiendavalt ½ ringi võrra nii, et hall kolb pöörleb vabalt


Enne süstli kasutamist tuleb hall otsakork süstli küljest lahti keerata ja ära visata. Nüüd on süstel valmis ühendamiseks nõelaga või infusioonisüsteemi külge.


Pärast kasutamist tuleb süstel ja kasutamata jäänud lahus hävitada.

Kasutamata ravimpreparaat või jäätmematerjal tuleb hävitada vastavalt kohalikele nõuetele. Äratõmmatav märgendsilt süstlil tuleb gadoliiniumkontrastaine kasutamise täpseks registreerimiseks kleepida patsiendi haigusloole. Registreerida tuleb ka kasutatud annus.

Elektroonilise haigusloo kasutamisel peab haigusloosse kandma toote nimetuse, partii numbri ja annuse.