Domovská stránka Domovská stránka

Evicel
human fibrinogen, human thrombin

Příbalová informace: informace pro pacienta EVICEL roztok pro tkáňové lepidlo fibrinogenum humanum/ thrombinum humanum


Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje obsahovat pro Vás důležité údaje.



Pokud se u vás vyskytne kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků nebo jiné příznaky související s operací, sdělte to okamžitě svému lékaři nebo chirurgovi. Pokud se necítíte dobře, okamžitě to sdělte svému lékaři, a to i v případě, že vaše příznaky se od těch výše popsaných budou lišit.


Dal ší nežádoucí úči nky

Další nežádoucí účinky, které byly hlášeny jako časté během klinických zkoušek s přípravkem EVICEL (tj. mohly postihovat až 1 osobu z 10), zahrnovaly meningitidu, horečku, poruchy srážlivosti krve a akumulaci mozkomíšního moku v mozkových dutinách (hydrocefalus). Frekvence všech těchto účinků byla častá.


Nežádoucí účinky, které byly během klinických zkoušek přípravku EVICEL méně časté (tj. mohly postihovat až 1 osobu ze 100), zahrnovaly infekci, akumulaci krve (hematom), otok, pokles hemoglobinu a pooperační komplikace z rány (včetně krvácení nebo infekce).


EVICEL je fibrinové tkáňové lepidlo. Fibrinová tkáňová lepidla mohou obecně, i když pouze ve vzácných případech (až 1 pacient z 1000), vyvolat alergickou reakci. V případě, že by se u vás alergická reakce vyskytla, mohl(a) byste mít některý z následujících příznaků: kožní vyrážku, kopřivku, pocit tísně na hrudi, třesavku, zrudnutí, bolest hlavy, nízký krevní tlak, otupělost, nevolnost, neklid, zrychlenou srdeční frekvenci, mravenčení, zvracení nebo dušnost. U pacientů ošetřených přípravkem EVICEL nebyla dosud žádná alergická reakce zaznamenána.


Je rovněž teoreticky možné, že by se u vás vytvořily protilátky proti proteinům obsaženým v přípravku EVICEL a tyto protilátky by pak mohly mít nepříznivý vliv na srážení krve. Výskyt tohoto typu příhody není známý (není možné odhadnout z dostupných údajů).


Hlášení nežádoucích účinků

image

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního

systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete

přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.


  1. Jak EVICEL uchovávat


    Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.


    Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na štítku a krabičce za nápisem Použitelné do. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.


    Injekční lahvičky je třeba skladovat ve svislé poloze.

    Uchovávejte v mrazničce při teplotě -18 °C nebo nižší. Uchovávejte injekční lahvičky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Znovu nezmrazujte.


    Po rozmrazení mohou být neotevřené injekční lahvičky chráněné před světlem uchovávány při teplotě 2 C – 8 C po dobu až 30 dnů. Přípravek během této doby již nelze znovu zmrazit. Nová doba použitelnosti při teplotě uchovávání 2 C – 8 C má být označena na kartónovém obalu, ale nesmí přesáhnout dobu použitelnosti uvedenou výrobcem na krabičce a štítku. Na konci této doby musí být přípravek použit nebo zlikvidován.


    Fibrinogenové a trombinové složky jsou stabilní při pokojové teplotě až po dobu 24 hodin. Po dosažení pokojové teploty chraňte přípravek EVICEL před chladem.


    Jakmile je natažen do aplikačního zařízení, musí být okamžitě použit. Po 24 hodinách při pokojové teplotě nepoužitý přípravek zlikvidujte.


  2. Obsah balení a další informace Co EVICEL obsahuje

Léčivými látkami jsou:


Složka 1: proteinum humanum praeparatum (obsahující zejména fibrinogen a fibronektin 50–90 mg/ml)

Složka 2: thrombinum humanum (800–1200 IU/ml)


Dalšími složkami jsou:


Slož ka 1: arginin-hydrochlorid, glycin, chlorid sodný, natrium-citrát, chlorid vápenatý a voda pro injekci.


Slož ka 2: chlorid vápenatý, roztok lidského albuminu, mannitol, natrium-acetát a voda pro injekci.


Jak EVICEL vypadá a co obsahuje toto balení


Velikost balení


EVICEL je tkáňové lepidlo na bázi lidského fibrinu, které je dodáváno v balení obsahujícím dvě samostatné skleněné injekční lahvičky. Každá obsahuje 1 ml, 2 ml nebo 5 ml roztoku lidského fibrinogenu v jedné a lidského trombinu v druhé.


Přípravek EVICEL je dostupný v následujících velikostech balení: 2 x 1 ml, 2 x 2 ml a 2 x 5 ml. Všechny velikosti balení nemusí být na trhu ve všech zemích.


Aplikační zařízení a příslušné přídatné špičky jsou dodávány zvlášť.


Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce


Omrix Biopharmaceuticals N.V. Leonardo Da Vinci Laan 15

B-1831 Diegem Belgie

Tel.: + 32 2 746 30 00

Fax: + 32 2 746 30 01


Tato příbalová informace byla naposledy revidována

.eu

Na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky je tato příbalová informace k dispozici ve všech úředních jazycích EU/EHP.


image


Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky.


NÁVOD K POUŽITÍ


Přečtěte si tuto informaci dříve, než otevřete balení

EVICEL je dodáván ve sterilním balení, a je tudíž důležité používat pouze nepoškozená balení, která nebyla otevřena (přípravek není možné znovu sterilizovat).


Uchovávání


Schválená doba použitelnosti přípravku EVICEL jsou 2 roky při uchovávání při teplotě ≤ -18 oC. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na krabičce a štítku.

V rámci 2leté doby použitelnosti mohou být neotevřené injekční lahvičky po rozmrazení chráněné před světlem uchovávány při teplotě 2 C–8 C (v chladničce) po dobu až 30 dnů. Na krabičce, kde je

pro to určené místo, zaznamenejte datum, kdy byl přípravek uložen do chladničky. Znovu nezmrazujte.

Složky fibrinogenu a trombinu jsou stabilní při pokojové teplotě až po dobu 24 hodin, jakmile jsou však nataženy do aplikačního zařízení, musí být okamžitě použity.


Injekční lahvičky je třeba uchovávat ve svislé poloze.

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na krabičce a štítku. Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


Aplikační zařízení se má uchovávat při pokojové teplotě odděleně od fibrinogenu a trombinu.


Rozmrazení


Injekční lahvičky je třeba rozmrazit jedním z následujících způsobů:

2 C – 8 °C (chladnička): injekční lahvičky se rozmrazují 1 den, nebo

20 C – 25 °C (pokojová teplota): injekční lahvičky se rozmrazují 1 hodinu, nebo

37 °C (např. vodní lázeň za použití aseptických technik nebo ohřívání injekčních lahviček v dlaních): injekční lahvičky by se měly rozmrazit do 10 minut a nesmí být vystaveny této teplotě déle než 10

minut nebo dokud nejsou dostatečně rozmražené. Teplota nesmí přesáhnout 37 °C.


Před použitím musí přípravek dosáhnout teploty 20 C–30 °C. Příprava

EVICEL by měl být aplikován pouze za použití aplikačního zařízení EVICEL označeného známkou CE a podle potřeby též za použití přídatné špičky k tomuto zařízení. Příbalové informace s podrobným návodem k použití přípravku EVICEL s pomocí aplikačního zařízení a případně i přídatné špičky jsou dodávány v balení aplikačního zařízení a jeho přídatných špiček. Přídatné špičky smějí používat pouze osoby dostatečně vyškolené v oblasti laparoskopických zákroků, zákroků s laparoskopickou asistencí či otevřených chirurgických zákroků. Přípravek je nutné rekonstituovat a aplikovat pouze podle pokynů a s pomocí prostředků doporučených pro tento výrobek.


Aby se předešlo riziku potenciálně život ohrožující vzduchové nebo plynové embolie, smí se EVICEL aplikovat pouze pomocí stlačeného CO2.


Roztoky jsou čiré nebo lehce opalescentní. Nepoužívejte roztoky, které jsou zakalené nebo obsahují usazeniny. Natáhněte obsah obou injekčních lahviček do aplikačního zařízení a postupujte při tom podle návodu k použití aplikačního zařízení. Obě stříkačky by měly být naplněny stejným množstvím

tekutiny a neměly by obsahovat žádné vzduchové bubliny. K přípravě podání přípravku EVICEL se nepoužívají jehly.


Před aplikací přípravku EVICEL je třeba povrch rány osušit standardní technikou (např. přerušovanou aplikací kompresních obvazů, pomocí tamponů nebo odsávacích zařízení).


Aplikace kapáním


Držte špičku aplikátoru co nejblíže povrchu tkáně, avšak bez toho, aby se jí špička aplikátoru během aplikace dotkla, a pokapejte jednotlivými kapkami ošetřovanou oblast. Jestliže se špička aplikátoru ucpe, špička katétru může být zkracována po 0,5 cm.


Aplikace nástřikem


EVICEL se smí aplikovat nástřikem pouze za použití stlačeného CO2.


Spojte krátkou trubici na aplikačním zařízení se zasunovací luerovou koncovkou na dlouhé trubici, která přivádí plyn. Připojte samičí luerový spoj trubice s plynem (s 0,2μm bakteriostatickým filtrem) k regulátoru tlaku. Tlakový regulátor by měl být použit v souladu s pokyny výrobce.


Při aplikaci přípravku EVICEL pomocí nástřikového zařízení je nutné dodržet rozsah tlaku a vzdálenosti od tkáně doporučené výrobcem:


Operace

Nástřiková souprava, která má být použita

Špičky aplikátoru, které mají být použity

Tlakový regulátor, který má být použit

Vzdálenost od cílové tkáně

Tlak při nástřiku


Otevřená operace


Aplikační zařízení EVICEL

Ohebná cm

špička,

6


Tlakový regulátor Omrix


10–15 cm

(4–6 palců)


20–25 psi

(1,4–1,7 bar)

Tuhá špička, 35 cm

Ohebná špička, 45 cm


Laparosko pické zákroky

Tuhá špička, 35 cm


4–10 cm

(1,6–4

palce)

15–20 psi

(1,0–1,4 bar)

Ohebná špička, 45 cm

20 psi

(1,4 bar)

Přípravek by měl být nastříkán na povrch tkáně v krátkých dávkách (0,1 – 0,2 ml) tak, aby se vytvořila tenká rovnoměrná vrstva. EVICEL vytvoří průhledný film přes celou ošetřovanou oblast.


Při nástřiku výrobku EVICEL je třeba monitorovat změny v krevním tlaku, pulzu, nasycení kyslíkem a koncentraci CO2 na konci výdechu, protože je zde možnost výskytu plynové embolie.



Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidovány v souladu s místními požadavky.